A világ jelenleg legfejlettebb fúziós reaktora, a német gyártású Wendelstein 7-X minden idők legpontosabban szabályozott mágneses terét állította elő.

fúzióAz eddigi legfejlettebb fúziós reaktor – Sean Gallup/Getty Images

Míg a jelenleg működő atomerőművek működési elve az atommagok széthasításán (fisszió) alapszik, addig a fúziós reaktor viszont kis tömegszámú atomok egyesítése révén termelne energiát.

Egy fúziós erőmű üzemanyaga két hidrogénizotóp, a deutérium és a trícium. A gyakorlati nehézséget leginkább az jelenti, hogy a fúzió csak 100 millió Celsius-fok felett indul be, a hidrogénplazma tehát jobb, ha nem érintkezik a szerkezet falával. Ennek a gyakorlati megvalósítása hatalmas feladat. A fúziós reaktorok jelenlegi prototípusai egy erős és jól szabályozott mágneses mezővel oldják meg a plazma féken tartását.

A Wendelstein 7-X ezen a téren kiemelkedő teljesítményt nyújt: a korábbi fúziós reaktorok egyszerűbb, tórusz alakú kamráival szemben a német erőmű egy sokkal finomabb vonalú, csavart kamrával rendelkezik. A különleges formájú tórusz-variáns a fúziós folyamatainak sokkal precízebb irányítását tesz lehetővé.  

A fúziós reaktorral már több tesztet is végeztek az elmúlt egy évben. Az utóbbi időben az építő Max Plack Plazmafizikai Intézet mellé az amerikai Princeton Plazmafizikai Laboratórium is beszállt. Ez utóbbi a Nature Communications folyóiratban erősítette meg, hogy a Wendelstein 7-X hihetetlenül nagyprecizitású mágneses mező fenntartására képes.

Mint az pár napja napvilágot látott, a mágneses mező mérési pontossága egy a százezerhez. Ez nem csak az eddig épített kísérleti fúziós reaktorokhoz képest jó eredmény, de ezáltal minden eddigi mágneses teret használó készüléknél pontosabban működik, ami ennek a mágneses térnek a szabályozását illeti.