Idén is országszerte minteg fél tucat oktatási- és kutatási intézmény várja az érdeklődőket a 2018-as Kutatók Éjszakáján. Az alábbiakban néhány helyszín programjait fogjuk bemutatni, a teljesség igénye nélkül.

asdasdasdasdA két nap alatt a fiatalok a legmodernebb eszközöket próbálhatják ki – fotó: 24.hu

Star Wars-robotok, kémia- és fizika show a Nyíregyházi Egyetemen
Idén több mint húsz egyetemi helyszín mintegy hatvan programjából lehet válogatni, a délutáni megnyitót követően tudományos előadásokat, interaktív bemutatókat, laborbejárásokat és kísérleteket szerveznek a campus területén – közölte Béres Tamás, az egyetem pr-referense hétfőn az MTI-vel. A programsorozat fizikát érintő rendezvényein elsősorban az elektronikáról, a robotokról, a világűr rejtélyeiről, a fénytani jelenségekről hallhatnak és láthatnak érdekességeket a látogatók. A CAD/CAM laboratóriumban a számítógépes tervezésről, a gyors prototípusgyártásról, illetve a 3D-s nyomtatásról tartanak bemutatót, a géptani tanszéken pedig a mezőgazdasági erőgépek vizsgálhatóak meg.

A laborokban kipróbálható lesz a repülőgép-szimulátor, de bemutatkoznak az intelligens robotok, az elektronmikroszkópos labor pedig érdekes kísérletekkel várja az érdeklődőket. A kémiát érintő előadásokban a boldogság kémiáját, valamint a tudományág és a művészetek közötti kapcsolatot kutatják, majd geolokátorral lehet a fecskék nyomába eredni, aki pedig a földön szeretnének maradni, azok tippeket kaphatnak a meggazdagodásról és az egészségdiagnosztikáról is.

A sporttáplálkozásról szóló gyakorlati bemutatók segítségével lehetőséget biztosítanak a szervezők a modern edzésmódszerek megismerésére. A látogatók megkóstolhatják a fitt és paleo ételeket, továbbá személyre szabottan kaphatnak választ az életmódot és a táplálkozást érintő kérdéseikre.

A robotika iránt érdeklődők számára a campus kollégiumában "robot-szumót" és Star Wars-robotbemutatót tartanak. A nyíregyházi programon emellett zenei rendezvényeket, csillagászati távcsöves bemutatókat, tájékozódási versenyt is rendeznek, az egyetem botanikus kertje pedig nyílt napra invitálja a látogatókat.

Két városban kilencven programmal készül a Neumann János Egyetem
A Neumann János Egyetem két városban – Kecskeméten és Szolnokon – négy helyszínen, mintegy kilencven programmal várja az érdeklődőket a Kutatók éjszakáján – közölte az intézmény kancellárja az esemény hétfői sajtótájékoztatóján Kecskeméten.

Finta Zita elmondta: intézményük 2009 óta minden évben csatlakozik a Kutatók éjszakájához. Idei, látványos programjaikkal minden korosztályra gondoltak. Az érdeklődők bepillantást nyerhetnek a tudományos, illetve a kutatóműhelyek munkájába, megismerve a különféle tudományágak legfrissebb és legújabb eredményeit. Kínálatuk érinti a társadalom-, a természet-, a műszaki, az agrár- és a gazdaságtudományok, valamint a művészetek területét is.

Kovács Lóránt, a Neumann János Egyetem GAMF Műszaki és Informatikai Karának dékánja kiemelte: a járműtechnológia területén az elektromos hajtáshoz kapcsolódó programokkal készülnek. MegaLux csapatuk bemutatja azt a napelemes, saját fejlesztésű autóját, amely éppen a napokban szerzett dobogós helyet a European Solar Challengen. Megnézheti bárki azt az elektromos hajtású versenymotort is, amellyel az egyetem MotoStudent csapata októberben Spanyolországban mutatkozik majd be.

Szeptember elején tették le az egyetemen a dióda lézerközpont alapkövét, ezért az anyagtudományok témakörében a lézeré és annak felhasználhatóságáé lesz a főszerep. Az informatika területén egy mobilapplikáció-fejlesztéssel mutatkoznak be, amely a nyáron kategóriájának győztese lett az Imagine Cup diákversenyen. A kiterjesztett valósággal működő alkalmazás, az Eddie lehetőséget nyújt a diákok számára, hogy interaktívan és élményszerűen tanulhassanak az iskolában és otthon. Az automatizálás területén az arcfelismeréssel kapcsolatos technológiákról lesz szó, és új zeneszámmal, egy kecskeméti népdallal mutatkozik be a kar zongorázó robotja.

Fülöp Tamás, a Neumann János Egyetem Pedagógusképző Karának dékánja elmondta: elsősorban művészeti témákkal, természettudományos ismeretterjesztéssel készülnek. Az élhető város – éltető város elnevezésű interaktív családi élményutazás során az érdeklődők egy modern város működését ismerhetik meg, de különféle művészeti technikákkal a jövő városára vonatkozó elképzeléseiket is vázolhatják. Lesznek irodalmi programok is, valamint derült idő esetén a Nap, a Hold, a bolygók és a csillagködök távcsöves megfigyelésére is lehetőség nyílik. 

Horváthné Fenyvesi Lilla, az egyetem Petőfi Sándor Gyakorló Általános Iskolájának intézményvezetője kiemelte: egy interaktív természettudományos játszóházba várják az érdeklődőket. Kísérleteik során a legkisebbek a térfogatváltozás, a víznyomás és a felületi feszültség okait kutathatják, a nagyobbak a gyümölcsök kémiai reakcióhatásait vizsgálhatják, miközben a legnagyobbak vulkánkitörést modellezhetnek majd. Lehetőség lesz lávalámpa- vagy kaleidoszkópkészítésre, de lesz rejtvényszoba és kézműves kuckó is. 

Palkovics András, a Neumann János Egyetem Kertészeti és Vidékfejlesztési Karának dékánja elmondta: a bor- és pálinkakóstoló, a gyógy- és fűszernövény-bemutató, valamint a kézműves termékek vására mellett a gyermekek megismerhetik a poszméhek munkáját, a felnőttek a hidrokultúrás kísérletek révén pedig bepillantást nyerhetnek a talaj nélküli paradicsom- és paprikatermesztésbe. A kar munkatársai megmutatják a különböző évelő növények szaporításának módjait is. Szolnokon, a Gazdálkodási Karon természettudományi, illetve informatikai tárgyú előadások és bemutatók mellett gyermek- és ifjúsági foglalkozásokkal, valamint könnyűzenei koncerttel készülnek.

A szegedi lézerközpontba is ellátogathatnak az érdeklődők
A szegedi lézerközpontba, az ELI-ALPS-ba is ellátogathatnak pénteken, a Kutatók éjszakáján az érdeklődők, a tudományos intézet kapui most először nyílnak meg a nagyközönség előtt –tájékoztatták a szervezők az MTI-t.

Estétől túrákon mutatják be a kutatóintézetet, előadás hangzik el az itt folyó munkáról, az "alkatrész-simogató" keretében a világszínvonalú műhelyek tevékenységébe pillanthatnak be a látogatók, szó esik a vákuumtechnológiáról, és fény derül arra is, milyen az ELI divat. A Tisza-parti városban a lézerközpont mellett csaknem háromszáz program közül válogathat az óvódásoktól a felnőttekig minden korosztály, a tudományt és a kutatói életpályát népszerűsítő eseménysorozaton máskor nem látogatható helyek nyílnak meg a látogatók előtt.

Kreatív foglalkozások, előadások, laborlátogatások, interaktív bemutatók, éjszakai kalandtúrák és látványos kísérletek sora fogadja az érdeklődőket. Szó lesz például a mesterséges intelligencia legújabb eredményeiről, az energiatakarékosság és -termelés lehetőségeiről, a robotika alapjairól, a hulladékszobrászat újdonságairól, a postagalamb-versenyzésről, és az érdeklődők "agyfényesítő" módszerekkel, az ujjlenyomat-vizsgálat lépéseivel és a kakaó történetével is megismerkedhetnek, valamint betekinthetnek például az anyagmegmunkáló lézerlaboratóriumba, a csontvázleleteket őrző raktárba és a GeoLaborba is.

A tudománynépszerűsítő programokra látogatók életmód-tanácsadáson, látás- és hallásszűrésen is részt vehetnek, barangolhatnak az őslények világában, de azt is megtudhatják, hogyan készül a gyógyszer, hogyan néz ki egy daganatos sejt, mit rejt a föld mélye, vagy miként mondaná egy ómagyar időutazó azt, hogy Windows. Lesz ételkóstoló és receptcsere, növény- és rovarismereti teszt, táncbemutató és táncház, interaktív kódfejtés, dísznövény-szaporítás, antropológus játszóház és lézeres lövészet is.