Az eddig vártnál gyorsabb gazdasági bővülésre számít idén és jövőre Magyarországon a Kopint-Tárki. A gazdaságkutató 20 bázisponttal 4,8 százalékra emelte idei és 50 bázisponttal 4,1 százalékra 2019-es növekedési előrejelzését – mondta Palócz Éva, a Kopint-Tárki Zrt. vezérigazgatója az intézet csütörtöki sajtótájékoztatóján.

Illusztráció – fotó: pexels.com

Megjegyezte, hogy a magyar gazdaság teljesítménye kimagasló volt a harmadik negyedévben az EU-n belül, és úgy vélte az uniós pénzek beáramlása még jövőre is jelentős lesz. A termelési oldalon az építőipar szerepe kiemelkedő a növekedésben, az iparé viszont a korábbinál lanyhább volt – jegyezte meg. Az idei inflációs prognózist az októberben várt 3,0 százalékról 2,9 százalékra, a jövő évit pedig 3,5 százalékról 3,4 százalékra csökkentették.

Az infláció lassan emelkedik, de nincs erős árnyomás a gazdaságban – tette hozzá. A nettó reálkeresetek az előrejelzés szerint a tavalyi, kimagasló 10,3 százalékos növekedés után idén 8,2 százalékkal tovább bővülhetnek, a munkanélküliségi ráta a decemberi előrejelzés szerint 3,7 százalékos lehet idén, jövőre pedig 3,3 százalékra süllyedhet.

Az államadósság-ráta az év végére GDP-arányosan 72,0 százalékra csökkenhet, jövőre 71,0 százalékra mérséklődhet. Az uniós módszertan alapján az államháztartási deficit 2018-ban és 2019-ben is elérheti a GDP 2,8 százalékát, magasabb lehet a kormány által várt idei, 2,4 százalékos hiánynál – magyarázta.

A nemzetgazdasági beruházások növekedése a harmadik negyedévben 22 százalékot meghaladó ütemre gyorsult, amivel az első háromnegyedév átlagos dinamikája 16,9 százalékos lett. Az idén a beruházások éves átlagban jó eséllyel 17-19 százalékkal bővülnek. A Kopint-Tárki vezérigazgatója jelezte, hogy idén és jövőre is éves átlagban 319 forint/euró árfolyamot várnak.

ipari term01Ipari termelés Magyarországon – ábra: KSH / MTVA / MTI

Nagy Katalin vezető kutató ismertette, hogy a világgazdasági növekedés elérte a csúcsát,a következő két évben kicsivel 3 százalék feletti növekedés várható. Az eurózónában is lassul a növekedés, amit a kereskedelmi háború veszélyének növekedése, a vállalatok pesszimizmusa okoz. Idén 1,9 százalékos, jövőre 1,6 százalékos gazdasági bővülés lehet az euróövezetben.