Végleg leállították és lebontják a régi szűrő- és szárítóberendezést a szombathelyi Falco Zrt.-ben, és hamarosan áttérnek a világszínvonalú, környezetbarát UTWS rendszer használatára – jelentette be a faipari laptermékeket gyártó cég kedden.

falcoA környék lakói már hosszú évek óta panaszkodtak a légszennyezés miatt – fotó: frisss.hu

Az új rendszer kialakításán 2017 januárja óta dolgoznak, ígéretük szerint 8 milliárd forintot fordítanak erre. A Falco Zrt. honlapján úgy fogalmaz: a legmagasabb környezetvédelmi normáknak való megfelelés, a termelés során alkalmazott legmodernebb technológia mellett a helyi lakosság általi elfogadás is alapvető feltétele annak, hogy a vállalat fenntartható telephelyet alakíthasson ki. A legkorszerűbb szűrőrendszerének üzembe helyezésével a vállalat betartotta a lakosságnak tett ígéretét – szögezték le a közleményben.

A szombathelyi gyár szomszédságában lévő Pick-telep lakói évtizedek óta tiltakoztak az üzem működése ellen, a por, a zaj, a kamionforgalom, a levegőbe kerülő szúrós szagú, a nyálkahártyát irritáló, szerintük egészségüket is károsító anyagok miatt. A tapasztalt jelenségekért a Falcót hibáztatták, a cég viszont következesen azt állította, hogy tevékenysége mindenben megfelelt az előírásoknak, kibocsátásuk határértéken belül maradt.

Még 2015 októberében Hende Csaba, Szombathely országgyűlési képviselője  (Fidesz) kezdeményezésére csaknem nyolcezren írták alá azt a petíciót, amelyben hatékony szűrőberendezések mielőbbi felszerelését és a folyamatos mérések lehetőségének azonnali megvalósítását követelték. A lakossági bejelentések alapján ombudsmani vizsgálat is folyt az ügyben.

A cég végül 2016 augusztusában ígéretet tett arra, hogy felszerelik a korszerűbb szűrő- és szárítóberendezéseket, októberben pedig 65 millió forintos ráfordítással olyan mérőberendezéseket helyeztek üzembe, amelynek segítségével folyamatosan mérni és ellenőrizni lehet a kibocsátást.

A Falco Zrt. az utóbbi években több tízmilliárd forint értékű fejlesztést hajtott végre uniós támogatással a 250 embert foglalkoztató szombathelyi gyárban, 2014 májusában adták át például forgácslapgyártó üzemüket. A cég évi 450 ezer köbméter cementkötésű forgácslapot, 16 millió négyzetméter lamináltlapot, 32 millió négyzetméter impregnált papírt és 2,5 millió négyzetméter tükörfényes lamináltlapot tud előállítani.