Csillagászok egy tizenegymilliárd éves bolygórendszert fedeztek fel a Kelpler-444-es rendszerben. A 117 fényévre elhelyezkedő bolygók egy, a mi napunkéhoz hasonló csillag körül keringnek. Becslések szerint a legkisebb bolygó akkora lehet, mint a Merkúr, a legnagyobb mérete pedig a Vénusszal egyezhet meg.

kepler444

Kép: NASA

A tudósok szerint a felfedezett csillag régebben alakulhatott, mint akármelyik másik a közelében, a tejútrendszer első csillagaival lehet egyidős. Ez azt jelenti, hogy már hosszú ideje kialakulhatott ez a kis naprendszer is körülötte, mégsem valószínű, hogy valamelyik bolygóján élet jelenjenhetett meg.

Megfigyelések alapján a bolygók tíz földi nap alatt kerülik meg a napjukat, amiből az következik, hogy nagyon szűk pályán keringnek. Így a mi naprendszerünk legmelegebb bolygójánál, a Merkúrnál is magasabb hőmérséklet uralkodhat rajtuk.

Az általunk ismert élet kialakulása szempontjából alkalmatlanok ezek a bolygók, de arra engednek következtetni, hogy máshol is létezhetnek hasonló korú bolygók, amik talán az élet kialakulására is alkalmasak lehetnek.