Ember és robot együttműködése sokszor problémához vezet, a CogIMon és Bielefeld Egyetem kutatói ezt az együttműködést szeretnék tökéletesíteni.

egyutmukodo_root

Kép: PHYS

Ki szeretnének fejleszteni egy technológiát, ami lehetővé tenné a kommunikációt robot és ember között, továbbá egy szoftvert felvesztenének amely megfelelő együttműködést tudna biztosítani.

A kutatócsoport humanoid és ipari robotokkal egyaránt dolgozik. A projektet Dr. Jochen Steil a Bielefeld Egyetem professzora vezeti, emellett további hat nemzetközi partner vesz még részt a kutatásban. A projekt 7 millió euró finanszírozást kapott a Horizont 2020 keretprogramnak köszönhetően.

A csapat célja, hogy megtanítsa a robotoknak a fizikai erők miként hatnak a tárgyakra és azok mozgására. Továbbá az erők változásakor megfelelő módon tudjanak reagálni a változó helyzetekre is. Az emberek számára ez nem probléma, továbbá mi képesek vagyunk egymás testbeszédéből következtetni és alkalmazkodni.

Ez egy nagy kihívást jelent a robotkutatásban, hiszen ez komplex interakciót vár el a robotoktól több különböző területen. Az elméletek felállításához Nagy Britanniában és Olaszországban interakció kísérleteket végeznek, amely eredményeit egy bonyolult szoftver elkészítéséhez használnák fel.

A Fejlesztéshez már el is készítettek egy humanoid robot prototípust, amely a COMAN (kompatibilis humanoid platform) nevet kapta. A robot 95 cm magas és 31 kilogramm. COMAN a szoftver segítségével meg fogj tanulni együttműködni az emberrel, és képes lesz a testbeszédet is értelmezni.

Ezt a technológiát később átültetnék az ipari robotok felhasználásának fejlesztésébe is. Ez nem csak az ember és gép együttműködésén segítene, de a robot hatékonyságát is javítaná, hiszen merőben javítaná a különböző tárgyakhoz való viszonyát.