Egy teljes exoskeleton-termékcsaládon dolgozik a dél-koreai Hyundai. Az eddigiek alapján a cég külön exoskeletont fog piacra dobni a mozgássérültek, illetve a nehéz fizikai munkát végzők számára is.
2018-ban már forgalomba kerülhet – fotó: clawar.org
A Hyundai is beszállt az exoskeleton-versenybe. A robotikus külváz, az exoskeleton lényege, hogy a testtel együtt mozgó vázszerkezet vegye át, vagy valamelyest csökkentse az emberi testre eső terhelést. A jövőben a fejlettebb exoskeletonok továbbá alkalmasak lehetnek arra is, hogy a mozgás során az emberi szervezet energiafelhasználását az alapszint alá csökkentse.
Egy távolabbi célja lehet még az ilyen irányú fejlesztéseknek, hogy a viselőt a természetesnél ne csak erpsebbé, de gyorsabbá is tegye. Ezutóbbi már valóban a sci-fi kategóriájába tartozik, tekintve, hogy közvetlen agyi kapcsolatot feltételez a használó és a gép közt.
Az eddigi, különböző kísérleti gyártmányok alapján jó irányba haladnak a fejlesztések, a hordható külvázak tetemes része már minden gond nélkül le tudja követni az emberi test mozgását, a szük keresztmetszetet leginkább a még túl hamar merülő akkumulátorok, illetve a magas ár jelenti. A Hyundai fejlesztőinek az egyik célja pontosan a költségek csökkentése, hogy az exoskeletonok a hétköznapi keresettel rendelkezők számára is mihamarabb elérhetővé váljanak.
Az eddigi információk alapján a Hyundai jelenleg három fajta exoskeleton modellt tervez piacra dobni. Az egyik típus, a H-LEX a nehezen mozgó, csaknem járásképtelen idősek számára készült. Egy másik, moduláris felépítésű exoskeleton, mely H-WEX néven fut, a csípő- és térdsérülésekkel élőknekkészült. Egy harmadik modell, a HUMA pedig a nehéz fizikai munkát végzőknek jelenthet majd könnyebbséget.
A Hyundai a későbbiekben szeretné, ha egy mesterséges intelligenciát is sikerülne integrálni az exoskeletonokba, hogy ez által is folyamatosan fejlődjön az eszöz mozgékonsága.