Március 24-én Európa egyik legnagyobb műszaki egyeteme, a Delft University of Technology szervezésében zajlott az első nemzetközi PocketQube workshop.
Maximum 5cm hosszú lehet egy oldala – kép: PocketQube
A fentieknek megfelelően a konferenciának a célja, hogy személyesen összehozza az 5 cm-es maximális élhosszúsággal rendelkező, PocketQube osztályba tartozó pikoműholdak fejlesztőit a világ minden tájáról. Minden kontinensről érkeztek résztvevők és előadók, hazánkat Géczy Gábor és Herman Tibor képviselte a SMOG-1 műhold fejlesztőcsapatából.
A rendezvényt megelőző este Delftben a konferencia előadói egy oldottabb hangulatú vacsorán ismerhették meg egymást személyesen, ahol már nagy érdeklődés fogadta az új magyar kisműholdat.
A workshop 24-én, pénteken, egész nap zajlott az egyetemen, ahol egy konferenciateremben reggeltől estig előadásokat hallgathattak meg a résztvevők a fejlesztőcsapatokat képviselő előadóktól. A hallgatóság jelentős többsége kisműholdon dolgozó fejlesztőmérnök, vagy az űripar iránt érdeklődő egyetemi hallgató volt, de képviseltette magát pár nagyobb, az űrszegmensben tevékenykedő professzionális cég is.
A Géczy Gábor kutató előadás közben – fotó: urvilag.hu
Géczy Gábor tartotta a SMOG-1 kisműholdról szóló előadást délután, amelyet nagy érdeklődéssel fogadtak a résztvevők. Az előadás után rengeteg kérdés vetődött fel a hallgatóságban, melyek jelentős részének megválaszolására a szűk időkeret miatt már csak az előadások közötti szünetekben volt lehetőség. Az előadásokon sok hasznos fejlesztési tapasztalat és technikai információ hangzott el, amelyekből minden résztvevő okulhatott, nem beszélve a kapcsolatépítésről.
A konferencia zárása után az érdeklődőknek lehetősége adódott megtekinteni a Delfti Műszaki Egyetem műholdvezérlő központját, amit egy oldott hangulatú búcsúzó vacsora követett.