Egyedülálló magyar-orosz műholdas űrkísérlet indul, amely a tervek szerint hatalmas lendületet fog adni a földi élet és civilizáció számára létfontosságú űridőjárás kutatásának.

teleszkópKépünk illusztráció – fotó: pixabay.com

Magyarország és Oroszország idén február 2-án megerősítette, hogy folytatni kívánja az évtizedek óta sikeres együttműködést a világűr békés célú felhasználásának terén – tájékoztatta az MTI-t az ELTE Űrkutató Csoport. Az együttműködés keretében Magyarország lehetőséget kap rá, hogy kulcsfontosságú műszereket és fedélzeti egységeket biztosítva egyedüli nemzetközi partnerként vegyen részt az Orosz Tudományos Akadémia (RAS) és az Orosz Űrkutatási Intézet (IKI) most induló űrmissziójában.

A program keretében a kifejlesztésre kerülő orosz-magyar műhold forradalmian új, eddig nem látott nagyfelbontású tudományos plazmafizikai méréseket hajt végre a Föld közvetlen környezetében, hatalmas lendületet adva a földi élet és civilizáció számára létfontosságú űridőjárás kutatásának. A programban magyar intézetek és űrtechnológiai cégek – BHE Kft., SGF Kft., BL-Electronics Kft. – fejlesztéseit alkalmazzák.