A Floridából Falcon-9 rakétával pályára állított teherűrhajó a Nemzetközi Űrállomás (ISS) felé tart.

spacexA Falcon 9 startja – fotó: spacenews.com

A SpaceX most utoljára indított új gyártású teherűrhajót a Dragon kifutó változatából. A soron következő Dragonok egyszer már repült, újból felhasználandó példányok lesznek, amíg el nem készül a modernizált verzió. A start helye a floridai Kennedy Űrközpont 39A indítóállása volt, ahol előzőleg csütörtökön végezték el a hordozórakéta első fokozata kilenc Merlin-1D hajtóművének rövid, néhány másodpercen át tartó statikus tesztjét – még a hasznos teher nélkül. A Falcon-9 rakéta augusztus 14-én, magyar idő szerint 18:31-kor emelkedett a magasba.

A Dragon teherűrhajó tizenkettedik, CRS-12 jelű repülése alkalmával mintegy 3,3 tonna rakomány – kísérleti berendezések, az űrhajósoknak szánt ellátmány és tartalék alkatrészek – jut fel az ISS-re. Az űrállomásig az utazás közel két napig tart. Ott Jack Fischer amerikai és Paolo Nespoli olasz űrhajós felügyeli majd a végső megközelítést, a robotkaros befogást és a teherűrhajó csatlakoztatását az ISS Harmony moduljához. A Dragon közel egy hónapot tölt majd az űrállomásnál. Szeptemberben kísérleti mintákkal és a Földre visszaküldendő eszközökkel, alkatrészekkel landol a Csendes-óceánban, a kaliforniai partok közelében.

A rakományból külön említendő a NASA kozmikus sugárzás vizsgálatára készült detektora. Ez a Dragon külső, nem hermetizált rakterében jut fel, ahonnan a japán Kibo kutatómodul külsejére helyezik majd át. Feladata a kozmikus sugárzás nagyenergiájú részecskéi eredetének kutatása.

Az űrállomás külső részére elhelyezendő, 3 éves működésre szánt CREAM (Cosmic Ray Energetics and Mass) berendezés a közel fénysebességre felgyorsított, távoli szupernóvákból, pulzárokból, sőt akár aktív galaxismagokból érkező szubatomi részecskéket kutatja majd. A CREAM korábbi változatai magaslégköri ballonokon repültek, így az ISS-re szánt, űrbeli működésre átalakított detektort a szokásos költségek töredékét kitevő, 20 millió dollár alatti összegből tudták kifejleszteni.

Ami a Falcon-9-et illeti, a mostani volt a rakéta idei 11. indítása. Az elhasznált első fokozat ezúttal a szárazföldre, a légierő Cape Canaveral-i bázisának közeli pontjára (Landing Zone-1)szállt le. Az előző Falcon-9 start ugyanakkor szokatlanul „régen”, július 5-én történt, vagyis a szünet hosszabb volt, mint idén bármelyik másik két indítás között. Ha a tervek teljesülnek, az indítások üteme az elkövetkező hetekben újból felpöröghet. A nyugati partról, a kaliforniai Vandenberg Légitámaszpontról augusztus végén állíthatják pályára a tajvani Formosat-5 távérzékelő műholdat, szeptemberben pedig akár három újabb Falcon-9 start is szerepelhet a SpaceX naptárában.

drgAz űrállomás külső részére elhelyezendő, 3 éves működésre szánt CREAM – kép:  University of Maryland

Floridából először a légierő X-37B automata visszatérő mini-űrrepülőgépe következhet (ezt korábban mindig Atlas-5 rakétákkal állították pályára), majd a hónap végén a SES-11 (EchoStar-105) geostacionárius távközlési hold lesz soron. Ez utóbbihoz egy egyszer már repült, újrahasznosított első rakétafokozatot használnak majd – immár harmadszor a SpaceX történetében. Közben Kaliforniában előkészítik újabb tíz új generációs Iridium Next mobil távközlési hold felbocsátását. Ez a start legkorábban szeptember 30-ára várható.