Az ABB svájci-svéd cégcsoport magyarországi vállalatának november 8.-ai sajtórendezvényén a vállalat szakemberei gyakorlati példákon keresztül mutatták be az ABB Ability-t, a cég több mint 180 megoldást tartalmazó, ipari internetre épülő digitális platformját.
A világvállalat novemberi sajtótájékoztatját Taira-Julia Lammi, a magyarországi ABB ügyvezető igazgatója nyitotta meg. A finn hölgy MSc diplomáját a finnországi Tamperei Műszaki Egyetem mérnöki szakán szerezte. A finn mellett angolul, spanyolul, svédül és németül is beszél. 1997 óta dolgozik az ABB-nél. Ez idő alatt számos felső vezetői pozíciót töltött be a minőségirányítás, az üzletvitel-fejlesztés, valamint az ellátási lánc- és projektmenedzsment területén. Lammi – aki korábban évekig az ABB cseh leányvállalatát vezette – már kicsit több, mint egy éve állt a magyarországi leányvállalat élére.
Taira-Julia Lammi egy közvetlen, személyes hangvételű beszéddel üdvözölte a jelenlevőket, melyet ráadásul magyarul kezdett – mint ugyanis az kiderült, az új ügyvezető igazgatótannyira lenyűgözte Magyarország és Budapest, hogy már hónapok óta aktívan tanul magyarul. Beszédében Lammi a elsősorban a hazai sajátosságokra, illetve az ABB ezekre adott válaszaira fókuszált.
Mint azt megtudtuk, az ABB csaknem minden olyan hazai ipari szegmenssel kapcsolatban áll, amely valamilyen módon a gyártáshoz kapcsolódik. Lammi az energiaipar kihívásait emelte ki, többek között például az energiahatékonyság növelésért való küzdelmet, illetve a megújuló energiaforrások elterjedésének támogatását. További kihívást jelent még a hazánkban egyre fokozódó munkaerőhiány, melyet az ABB gyakornoki és mentorprogramok szervezésével, illetve adott esetben automatizálással hidalna át.
A beszédből azt is megtudhattuk, hogy az ABB által értékesített termékek 55 százaléka szoftver alapú, vagy rendelkezik digitális technológiával. Az ABB eddig több mint 70 millió összekapcsolt eszközt, 70 000 vezérlőrendszert, és 6000 vállalati szoftver megoldást telepített.
Az okosgyárak franciakulcsa: az ABB Ability
Az ABB Ability jelenleg összesen 180 féle különböző digitális megoldást tartalmaz. Az ABB az IoTSP (Internet of Things, Services and People) jegyében több mint egy évtizede dolgozik folyamatirányító rendszerek, kommunikációs megoldások, szenzorok és szoftverek kifejlesztésén és tökéletesítésén. A folyamat eredményeképpen, és az ABB technológiai, iparági és digitális szakértelmén alapulva jött létre az ABB Ability, egy integrált iparágfüggetlen internet platform és felhő infrastruktúra, amellyel az ipar, a közműágazat és az infrastruktúra területén működő vállalkozások kihasználhatják az ipari adatok elemzésének előnyeit.
Az ABB digitális megoldásaival az ügyfelek biztonságosan integrálhatják és összesíthetik az adataikat, kombinálhatják azokat szélesebb ipari ágazati adatokkal, „big data” és prediktív elemzéseket hajthatnak végre, ezzel működésüket optimalizálni, valamint termelékenységüket és rugalmasságukat növelni tudják.
Az ABB Ability használat közben – fotó: ABB
Az ABB Ability egy nyitott rendszer, amely a Microsoft stratégiai partnersége révén az egész világon hozzáférhető az ügyfelek, partnerek, beszállítók és fejlesztők számára. Segítségével a különféle iparági szegmensekben tevékenykedő ügyfelek kihasználhatják az ipari adatok elemzésének előnyeit, optimalizálhatják működésüket, valamint növelhetik termelékenységüket.
Az ABB Ability platform megoldásait már nagy számban használják a világ vezető közmű, összeszerelő és szolgáltató vállalatai. Többek között olyan vállalatok tartoznak ügyfelek sorába, mint a Shell Oil, a CenterPoint Energy, a Con Edison, a BASF, a Royal Caribbean, a Cargill, a Volvo és a BMW.
- Magyarországon a Paksi Atomerőmű Zrt. használja az ABB által kifejlesztett működési és karbantartási folyamatokat szabályozó Asset Suite szoftvermegoldást, valamint alállomási iránytástechnikai szoftverét (microSCADA) évek óta alkalmazzák a MAVIR Zrt., az ALCOA-Köfém Kft., a BorsodChem Zrt., a Dunaferr Zrt., a nagyobb áramszolgáltatók, valamint a MOL Nyrt. egyes alállomásaiban.
- A Richter Gedeon Nyrt. debreceni üzemében teljesen automatizált, integrált és hitelesített termelés- és épületfelügyeleti, egyben környezeti monitoring rendszert épített ki, amelyhez az ABB 800xA technológiáját és nemzetközi tapasztalattal rendelkező mérnökcsapatát választotta. A System 800xA folyamatirányító rendszer teljes körű automatika megoldást biztosít a Richter számára, amely a termelő egységeken kívül magába foglalja a komplett épület- és energetikai felügyeletet is. Az ABB a következő megoldásokat szállította az üzemnek: teljes folyamatirányító rendszer, létesítmény-automatizálás (kazánok/hűtőberendezések és légkezelő egységek), valamint integrált környezetfelügyelő rendszer a GAMP5-nek (helyes gyártási gyakorlat) megfelelően.
- Az ABB 800xA folyamatirányító rendszerét használják a Richter dorogi üzemében, a MOL Nyrt. tiszaújvárosi telephelyének Olefin I. üzemében, valamint egy friss megállapodás keretében a KALL Ingredients Kft. tiszapüspöki gyárában a teljes villamosenergia ellátást és gyártási folyamatot is az ABB 800xA folyamatirányító rendszere fogja szabályozni.
- Ugyanitt, a KALL Ingredients Kft. tiszapüspöki gyárában az ABB Unigear Digital technológiáját, vagyis szenzortechnológiával és modern védelmekkel ellátott, a legújabb IEC61850-en alapuló kommunikációs protokollt alkalmazó digitális elosztóberendezését alkalmazzák. Az Unigear Digital technológia telepítésére kapott megbízást továbbá az ABB Kft. a Visonta Projekt Kft-től a Visontán épülő izocukorgyár esetében, valamint az E.ON fertőszentmiklósi alállomása esetében is.
Amit az ABB Ability születéséről tudni kell
Az ABB 2016-ban stratégiai partnerséget között a Microsofttal, hogy támogassák a digitális átalakítás folyamatát a különböző ügyfélszegmensekben, így a robotikában, a tengerhajózásban és kikötő-üzemeltetésben, az elektromos járművek fejlesztésében és a megújuló energiák hasznosításában. Az ABB integrált felhőalapú szolgáltatási platformja a Microsoft Azure, amellyel az ABB ügyfelei hozzáférhetnek a több milliárd dolláros, folyamatban lévő befektetésekre alapozó nagyvállalati felhőinfrastruktúrához.
Az ABB idén áprilisban felvásárolta a B&R-t, a szoftveralapú, nyílt architektúrájú gép- és gyárautomatizálási megoldások legnagyobb független beszállítóját. A két tökéletesen összeillő termékkínálat integrálása nyomán az ABB az egyetlen olyan beszállító lesz az ipari automatizálás terén, amely a mérések, a vezérlés, a mozgásvezérlés, a robotika, a digitalizálás és az energetikai rendszerek teljes spektrumát, átfogó technológiai- és szoftveralapú megoldásokat kínál. Ezzel az ABB tovább erősíti az ipari automatizálás terén kivívott vezető pozícióját.
Az ABB és az IBM által májusban létesített stratégiai együttműködés keretében az ABB Ability platform kínálatát ötvözik az IBM Watson ipari internet-alapú kognitív képességeivel. Az ABB és az IBM által kifejlesztett új megoldásokkal javítják a minőségellenőrzést, csökkentik az állásidőt, valamint növelik az ipari folyamatok sebességét és hozamát is, túlszárnyalják a jelenlegi, egyszerűen csak adatgyűjtést szolgáló összekapcsolt rendszerek szintjét. Az adatokat értelmezésre, érzékelésre, következtetésre és lépések megtételére használó kognitív ipari gépek segítségével az ipari szereplők kiiktathatják majd alacsony hatékonyságú folyamatokat és a felesleges, redundáns feladatokat.
Az ABB júliusban tovább erősítette digitális portfólióját a KEYMILE kommunikációs hálózatokat fejlesztő üzletágának felvásárlásával. A felvásárlás nyomán kritikus villamosenergia-hálózati alkalmazásokkal bővül az ABB Ability digitális platform kínálata, és újabb piaci lehetőségek nyílnak meg.
Szeptemberben az ABB felvásárolta a GE Industrial Solutions-t. A tranzakció nyomán két olyan globális üzletágat egyesítettek, amelyek termékkínálata nagyon jól kiegészíti egymást az elektromos védelmi és villamosenergia-elosztási eszközök terén. A tranzakció részeként az ABB és a GE a GE Industrial Solutions termékeit, valamint a GE által jelenleg vásárolt ABB termékeket érintő, hosszú távú, stratégiai kapcsolat kialakításában állapodott meg.
Az ABB frissen kifejlesztett okosérzékelőjéről, az ABB Ability Smart Sensor-ról, illetve az elektromos autóbuszok felsővezeték nélküli rendszeréről, a TOSA-ról külön cikkben fogunk beszámolni kapcsolódó szakoldalainkon.