A világon ez az első olyan együttműködés, melynek középpontjában a „kobotok” (kollaboratív robot, angolul cobot), valamint a biztonsággal, programozással és kommunikációval kapcsolatos közös ipari szemléletmód kialakítása áll.
Az ipari automatizálási technológiák és robotok két nemzetközi beszállítója, az ABB és a Kawasaki Heavy Industries bejelentették, hogy a jövőben közösen dolgoznak a kollaboratív, elsősorban a kétkarú változatban készült robotokkal kapcsolatos tudásmegosztáson, illetve a robotok előnyeinek megismertetésén. A globális együttműködés azonnal életbe lépett.
A világ első „kobot”-okra összpontosító új együttműködése keretében mindkét robotgyártó, egymástól függetlenül folytatni fogja a saját kínálatában szereplő termékek gyártását és forgalmazását, miközben együttesen igyekeznek kiaknázni a műszaki és az ismertséggel kapcsolatos lehetőségeket. Ez magában foglalja a politikai döntéshozók, a civil szervezetek és a szélesebb nyilvánosság megismertetését a kollaboratív automatizálási rendszerekben rejlő előnyökkel, valamint a biztonsággal, a programozással és a kommunikációval kapcsolatos közös iparági módszerek megalkotását.
Az ABB egyik legfrissebb robotja, a Yumi – fotó: David Sedgwick / Automotive News
Az emberek és robotok, gépek és folyamatok közötti együttműködés egyre fontosabb szerepet tölt be, mivel a termelés több iparágban eltolódott a kisebb variációjú, nagyobb gyártási tételek irányából a vegyes összetételű, kisebb mennyiségek felé. Ez nagyobb változatosságot és több emberi beavatkozást jelent. A kollaboratív automatizálás segítségével az emberek és a robotok egyaránt saját kompetenciáikkal tudnak hozzájárulni a sikerhez: az emberek biztosítják a technológiai tudást, a változtatáshoz szükséges intuíciót és rögtönzött cselekvést, a robotok ugyanakkor fáradhatatlan kitartással tudják végezni az ismétlődő feladatokat.
Az együttműködés határokon átnyúló közös munkát is jelent, hiszen az ABB Európa legnagyobb robotszállítója, a Kawasaki pedig egyike Ázsia iparóriásainak. „A robotikai iparág napjainkban elképzelhetetlen nagyságrendű és iramú változáson megy át” - mondta az ABB robotikai üzletágának ügyvezetője, Per Vegard Nerseth. „A kollaboratív automatizálás hátterét alkotó technológiai megoldásokon kívül arra is szükség van, hogy új, innovatív módon dolgozzunk együtt, és közös iparági módszereket fejlesszünk ki a biztonságra, a programozásra és a kommunikációra vonatkozóan.”
„A kollaboratív robotok, különösen az emberi interakciókra képes kétkarú változatok fontos támogatást jelentenek a társadalomnak, világszerte segítséget nyújtanak a munkaerőhiány és az idősödő munkaerő jelentette problémák leküzdésében. Nagy lehetőséget látunk az olyan kollaboratív alkalmazások és folyamatok kiterjesztésében, ahol az emberek és a technológia együtt munkálkodik a megoldások kialakításában” – fejtette ki Yasuhiko Hashimoto, a Kawasaki robotrészlegének ügyvezetője és vezérigazgatója. „Nagyon örülök, hogy az ABB és a Kawasaki egyesíti erejét, hogy vezető szerepet töltsenek be a felhasználóbarátabb, magasabb szintű kollaboratív automatizálás területén.”
A Kawasaki kínálatában szerepel a „duAro” elnevezésű, egyedi és innovatív kétkarú SCARA robot, amelyet széleskörű alkalmazási know-how alapján fejlesztettek ki, és amely biztonságosan együtt tud dolgozni az emberekkel a munkahelyen. Az együttműködés első eredménye egy kollaboratív kétkarú robottal végzett bemutató volt a november 29. és december 2. között Tokióban megrendezett Nemzetközi Robotikai Kiállítás, az IREX standján.
Az ABB, YuMi nevű kétkarú, a világ első igazi együttműködő robotjával úttörő munkát végzett a kollaboratív automatizálás területén. A YuMi elnevezésű robot segítségével az emberek és a robotok biztonságosan megoszthatják az olyan mindennapi feladatokat, mint az apróelektronikus alkatrészek szerelése.
Az ABB több mint 100 országban működik, és 136 000 főt alkalmaz. Magyarországi vállalata, az ABB Kft. 1991-ben alakult, és azóta az egyik vezető szállítóként van jelen a hazai közmű-, valamint energiaszektorban
Az ABB Robotika úttörő szerepet játszik az ipari és kollaboratív robotok, valamint a fejlett digitális szolgáltatások terén. A világ egyik vezető robotikai beszállítójaként 53 országban és több mint 100 helyszínen működik, és már több mint 300 000 robotokra épülő megoldást szállított a legkülönbözőbb iparágak és alkalmazások számára. Ügyfeleinek segítséget nyújt a rugalmasság, hatékonyság, biztonság és megbízhatóság javításában, miközben létrehozzák a jövő okos és kollaboratív gyárát.
A több mint 120 évvel ezelőtt alapított Kawasaki világszintű fejlődést ér el innovatív termékeivel, a különböző egységekhez kapcsolódó technológiai szinergia biztosítását szolgáló közös munkával. A világszerte kb. 35 200 munkavállalót foglalkoztató Kawasaki a legkülönbözőbb iparágak világszintű vezetőjeként ismert a szárazföldi, tengeri és légi parágak legszélesebb területekein, hiszen a legmodernebb technológiai megoldásokat kínálja a környezeti és energetikai infrastruktúra, a gépi felszerelések és robotika számára, valamint a különböző típusú tengeri, vasúti és légi szállítás részére, egészen az olyan szabadidős járművekig, mint a motorkerékpár és az egyéni vízi járművek.
A Kawasaki Robotika ipari robotok és robotokra épülő automatizált rendszerek vezető beszállítójaként széles termékkínálattal rendelkezik, 170 000 robotját csaknem 50 országban értékesítik. A Japánban úttörő tevékenységet végző Kawasaki 2017-ben ünnepli 50. évfordulóját. A világ egyik vezető robotikaibeszállítója jelenleg alakul át ipari robotok beszállítójából teljes mértékben integrált robotok beszállítójává. A Kawasaki olyan megoldásszállító, amely alapos alkalmazási know-how-val rendelkezik a különböző üzletágakat és termékeket illetően, legyen szó szárazföldről, tengerről vagy légi közlekedésrőll.