Korszerű biobankot alakítanak ki a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE), és a felsőoktatási intézmény csatlakozik az európai biobankokat összefogó kutatási hálózathoz. Az erről szóló megállapodásokat kedden írták alá a Tisza-parti városban.
llusztráció – fotó: pixabay.com
Rovó László rektor elmondta, az egyetemen folyó magas színvonalú oktatási, kutatási és gyógyító tevékenység elismerése, hogy a felsőoktatási intézmény közvetlenül csatlakozhat a résztvevő húsz ország biobankjainak tevékenységét koordináló BBMRI-ERIC (Biobanking and BioMolecular Resources Research Infrastructure-European Research Infrastructure Consortium) infrastrukturális hálózathoz.
A professzor hangsúlyozta, további szakmai elismerést jelent, hogy a világ egyik legnagyobb rákkutató programjának európai vezetője, a svédországi European Cancer Moonshot Lund Center szintén támogatja a korszerű biobank kialakítását Szegeden.
Széll Márta stratégiai rektorhelyettese kifejtette, a biobank létrehozása minőségi ugrást jelent az emberi szövetminták felhasználásával folyó kutatásokban. Egy-egy betegség kialakulásának megértéséhez elengedhetetlenen az érintett szövetből vett minták vizsgálata, morfológiai, biokémiai, molekuláris biológiai elemzése. Az így nyert ismeretek teszik lehetővé később új gyógyszerek, diagnosztikai és terápiás eljárások kidolgozását.
Az elmúlt évtizedben a legnagyobb áttörést a daganatos megbetegedések kezelésében a személyre szabott orvoslás megjelenése jelentette, ehhez elengedhetetlen a betegminták vizsgálata – hangsúlyozta a professzor, hozzátéve: ez a megközelítés egyre fontosabbá válik több más krónikus humán megbetegedés gyógyítása esetében is.
A biobank kialakítását az teszi lehetővé, hogy az Egyesült Királyság-beli Spartacus Cancer Foundation a világ élvonalába tartozó, modern, robotizált, automata berendezéscsoportot adományoz az egyetem számára több mint 3 milliárd forint értékben, amely 19 millió minta tárolására alkalmas – közölte a rektorhelyettes.
Az új intézménynek otthont adó épület kialakítását az egyetem saját forrásból fedezi, a beruházás várhatóan májusra készül el, teljes költsége pedig eléri a 3,5 milliárd forintot – tudatta Széll Márta.