A várakozásokkal szemben csökkent a kínai feldolgozóipar teljesítménye áprilisban az új koronavírus-járvány a nemzetközi kereskedelemre kifejtett bénító hatásai következtében – derült ki a Caixin Insight Group kínai kutatóintézet és az IHS Markit londoni székhelyű pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató közös felméréséből.
Sanghaj, Kína egyik legfejlettebb városa – fotó: pixabay.com
A kis- és középvállalatokra összpontosító Caixin/Markit felmérés csütörtökön közzétett adatai szerint a kínai feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) a márciusi 50,1 pontról 49,4 pontra esett vissza áprilisban. Elemzők ezzel szemben 50,3 pontra, vagyis a feldolgozóipar további erősödésére számítottak a februári, soha nem látott mélypontot követően. A feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index ezzel áprilisban ismét a növekedést és a visszaesést egymástól elválasztó 50 pontos küszöb alá süllyedt.
A kínai statisztikai hivatal szintén csütörtökön tette közzé az áprilisi hivatalos feldolgozóipari BMI-t, amely a nagyobb vállalatok körében folytatott felmérés alapján a feldolgozóipar teljesítményének stabilizálódását tükrözte: a márciusi 52,0 pontról 50,8 pontra csökkent ugyan, de még így is a növekedési tartományban maradt. Februárban a kínai feldolgozóipar történelmi mélypontra zuhant a járvány megfékezése érdekében alkalmazott üzemleállások és egyéb korlátozások miatt. Miközben márciusra a járvány belföldi terjedését sikerült visszaszorítani, és Kínában az ipari tevékenység újraindulhatott, a jelenleg a világ többi részén tomboló koronavírus aláássa a kínai áruk iránti külföldi keresletet.
A Caixin/Markit felmérése szerint a termelés 51,1 pontra erősödött ugyan a márciusi 50, pontról, de az új megrendelések állományát tükröző részindex továbbra is visszaesést mutatott. Az új export megrendelések állománya ráadásul még a februári szintnél is gyengébb volt: 33,7 pontra szűkült ugyanis áprilisban, ami a legnagyobb ütemű visszaesés a 2008-as gazdasági világválság óta. Az üzleti várakozásokat tükröző részindex pedig az elmúlt négy hónap legalacsonyabb szintjére süllyedt a járvány elhúzódó gazdasági hatásai miatti aggodalmak következtében.
Kína gazdasága a járvány bénító hatásainak nyomán 6,8 százalékkal esett vissza az idei első negyedévben – először zsugorodva az óta, hogy 1992 első negyedévében elkezdték közzé tenni a hivatalos GDP adatokat. Egyes elemzők ráadásul arra számítanak, hogy a kínai GDP a második negyedévben is csökkenéssel zárhat a külkereskedelmi akadályok miatt. Az idei év gazdasági céljait várhatóan a járványhelyzet miatt március elejéről elhalasztott parlamenti ülésszakon tűzik majd ki, amelyet egy szerdai bejelentés alapján május 22-i kezdettel tartanak majd Pekingben.