A Siemens Smart Infrastructure önmagát optimalizáló és dinamikus intelligens szelepe még sokoldalúbbá vált a fűtőcsoportok és légkezelő egységek számára kifejlesztett új funkcióknak és alkalmazásoknak köszönhetően.
Kép: SIEMENS
Az eszköz szabályozza az áramlást, méri a hőmérsékletet és a teljesítményt, és automatikusan a hőcserélőhöz igazítja a szelep beállításait. Az intelligens szelep csatlakozik a felhőhöz, és most először került közvetlenül integrálásra a Siemens épületek távoli felügyeletére kifejlesztett Building Operator felhőalkalmazásába. Ez lehetővé teszi az intelligens szelep bárhol, bármikor történő vezérlését és beállításainak módosítását.
A nagyobb rugalmasság érdekében a termékskála háromjáratú szelepekkel bővült, amelyek lehetővé teszik a változtatható hőmérsékletű és állandó térfogatáramú szabályozást (keverőkör). Az olyan új funkciók, mint a Delta-T (DT) korlátozásának szabályozása, a nyomáskülönbség és előremenő hőmérséklet szabályozása biztosítják a fűtési és légtechnikai (HVAC) rendszer zökkenőmentes és energiahatékony működését, és lehetővé teszik az intelligens szelep még több alkalmazási területen történő használatát.
WLAN-kapcsolat a nagyobb rugalmasság érdekében
Az intelligens szelep üzembe helyezése automatikus, gyors és megbízható. A szükséges beállítások letölthetők a Siemens ABT Go alkalmazásába, onnan pedig vezeték nélküli LAN-kapcsolaton keresztül az egyes szelepekre. Lehetőség van távoli hozzáférésre a BACnet-IP protokollon keresztül a Siemens ABT Site üzembe helyező eszköz segítségével vagy az interneten a Building Operator alkalmazás segítségével.
Felhőkapcsolatának és firmware-frissítéseinek köszönhetően az intelligens szelep szükség esetén automatikusan frissíti magát, így biztosítva, hogy mindig a legújabb verzión fusson. Ha a szelep szabálytalan értékeket rögzít, akkor riasztást ad ki a Building Operator alkalmazásban. Ezenfelül a Siemens felhőalkalmazása lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy ellenőrizzék az értékeket, és energiariportokat hozzanak létre dokumentációs célokra.
A hatékonyság növelése üzemelés közben
A funkcionalitás és használhatóság fejlesztései még hatékonyabbá teszik az intelligens szelepet. Háromportos szelepként most már keverőkörökben is használható, amelyek könnyű hidraulikai kiegyensúlyozást tesznek lehetővé, és csak minimális befeketést igényelnek a forráskörnél lévő főszivattyú hiánya miatt. Az új nyomáskülönbség-szabályozó kompenzálja a zónákban lévő nyomásingadozásokat.
A régebbi rendszerekben ez lehetővé teszi a dinamikus hidraulikai kiegyensúlyozás gyors és egyszerű frissítését, anélkül, hogy minden szelepet ki kellene cserélni, ezáltal bővül az intelligens szelep alkalmazásának köre is. Új rendszerekben a nyomáskülönbség-szabályozással ellátott zónák optimalizált működési feltételeket nyújtanak a szelepek számára.
Az újonnan hozzáadott előremenőhőmérséklet-szabályozók és időjáráshoz kompenzált fűtőkörök segítségével az intelligens szelep automatizálási szintű feladatokat végez, és csökkenti a komfortvezérlők terhelését, vagy akár feleslegessé is teszi őket. A komfortvezérlők terhelésének csökkentésével az intelligens szelep lehetővé teszi komplexebb rendszerek telepítését alacsonyabb befektetési költségek mellett. Azokban a helyzetekben, amikor a komfortvezérlőket egy az egyben lecserélik, az intelligens szelep egyszerű vezérlési feladatokat is el tud látni.
Az intelligens szelephez újonnan kapható távtartók gondoskodnak a még jobb szigetelésről, például a hűtési alkalmazásban használt áramlásérzékelőhöz. Az újonnan bevezetett Delta-T korlátozásának szabályozása – amely elsősorban légkondicionáló egységekhez és nagyméretű fan-coil egységekhez használható – szintén a hatékonyságot növeli. Ez a funkció korlátozza a (DT) hőmérséklet-különbséget az intelligens szelep által vezérelt hűtőkaloriferben. Ennek következtében a hűtő- vagy fűtőkör mindig a definiált DT felett működik, garantálva a maximális hatékonyságot, miközben elektromos energiát takarít meg.