Számos hazánkban működő élelmiszeripari vállalat elkötelezetten fejleszti gépparkját és folyamatait, hogy állandó magas minőségben, nagy mennyiségben tudjanak élelmiszert előállítani, és mindeközben megfeleljenek az egyre szigorodó belső és külső elvásároknak, szabályoknak. Ehhez pedig olyan műszaki megoldásokra van szükségük, melyek megbízhatóak, és hosszú távon képesek biztosítani a kiegyensúlyozott napi tevékenységüket.
Illusztráció - Kép: Siemens
A Siemens által gyártott eszközök, melyek a gépeket működtetik és a folyamatokat irányítják, sok helyen megtalálhatóak, így a Bonafarm Csoportnál is. A velük való együttműködés sokrétű: többek között a Sole-Mizo Zrt. szegedi üzemének joghurtgyártó során és a Bonafarm-Bábolna Takarmány Kft.-nél, valamint a cégcsoport stratégiai partnerénél, az MCS Vágóhíd Zrt.-nél is megtalálhatóak a Siemens gépek, alkatrészek. A legmodernebb műszaki megoldásokat felsorakoztató, 26.000 m2 alapterületű mohácsi vágóhíd a legjobb példája a két cég együttműködésének.
A 22 kV-os száraz transzformátorok, az ezek által táplált erőátviteli elosztók és egy igen jelentős teljesítményű, kiterjedésű rendszer mind a Siemens eszközeiből épülnek fel. Az alkalmazott gépek jelentős mennyiségű erőátviteli eszközt, motorvédőket és mágnes kapcsolókat tartalmaznak, melyek működéséről S7 alapú PLC rendszer gondoskodik, egy S7-1500 alapú, közel 65.000 taget (szoftveres adatpont) tartalmazó rendszerben pedig számos helyi kijelző is megtalálható. De továbbhaladva a felsorolásban, a központi vízmű is Siemens S7-1200 PLC-vel működik. A teljes épületgépészeti automatikánál S7-1500as PLC-k üzemelnek.
A fenti rendszerek adatainak jelentős része egy központi felügyeleten jelenik meg, amely szintén a Siemens megoldása, a SIMATIC WinCC Professional. A projekt elején kitűzött cél, hogy minél homogénebb legyen a rendszer, teljes mértékben megvalósult. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy a Siemens az élelmiszeripar területén is teljes szortimentet tud biztosítani, a 22kV-os transzformátoroktól egészen az utolsó villanykapcsolóig. Az összes intelligenciát igénylő eszközt a Siemens PLC vezérléssel oldották meg, ennek eredményeképpen kiváló az eszközök közötti kapcsolat és azok könnyebben kezelhetőek.
A Bonafarm Csoport központi energiamenedzsment rendszeréhez közel 400 elektromos mérőt szállított a Siemens. A modern, legújabb fejlesztésű PAC3220 típusú készülékek nagy előnye, hogy integrálásuk a cégcsoport saját rendszerébe többféle módon is megoldható. Ez pedig nagyfokú rugalmasságot biztosít a megoldást bevezető partner számára.
A Bonafarm-Bábolna Takarmány Kft.-nél egy tavalyi projektben a közel húszéves, 315 kW-os teljesítményű hajtásnak a cseréje során ismét Siemens eszközre esett a választás. A nagyigmándi, kalapácsos daráló működtetésére szolgáló berendezés telepítése az alapos előkészítésnek köszönhetően problémamentesen zajlott, és a gép nagyon jól teljesít.
A Sole-Mizo Zrt. szegedi telephelyének bővítése 2019-ben valósult meg. Az új joghurtgyártó soron üzembe került gépekben Siemens automatika volt, és a rendszer integrálását kiegészítő berendezések telepítésével teljes siemenses rendszer valósulhatott meg.
A Sole-Mizo-nál több siemenses installáció is található, 2020-ban például egy régebbi 1,6 MW-os transzformátor kiváltására a vállalat szállíthatott egy egyedi igények szerint gyártott, 2 MW-os új berendezést. Ez a projekt is azt bizonyítja, hogy a rugalmasság minden területen és szegmensben tetten érhető, és az, hogy az egyedi igények is megvalósíthatóak, jelentős előny.
A Siemens szinte minden olyan műszaki tevékenységre kínál megoldást, mely villamos rendszert igényel. Ezen új generációs eszközökkel, a minősített partnerhálózat támogatásával, bevezetésével pedig a hazai élelmiszeripari cégek is könnyebben tudják megtenni az Ipar 4.0 fele vezető útjukat.