Az elmúlt években Kína jelentős összegeket fordított a megújuló energia termelésébe.
Illusztráció: Pexels
A világ legnagyobb szélerőműparkja készül jelenleg a Tajvani-szorosban, továbbá a napokban kezdődött meg az egyik legambíciózusabb szél- és napenergiát becsatornázni vágyó projekt az észak-kínai Belső-Mongólia Autonóm Területen fekvő Ordoszban.
A 16 millió kilowatt összteljesítményű nap- és szélerőmű bázis, több mint 11 milliárd dolláros befektetéssel készül. A kivitelező cég szerint ez lesz a világ legnagyobb sivatagi, egyben megújuló áramtermelő létesítménye. Évente 40 milliárd kWh villamosenergiát fog termelni Peking, valamint Tiencsin és Hopej tartományok számára a nap- és szélenergiát, valamint korszerűsített szénenergiát kombináló projekt.
Környezetvédelmi szempontból is nagy jelentőséggel bír a projekt, ugyanis a tiszta energia az energiaellátás több mint 50 százalékát teszi ki, ez évi mintegy 16 millió tonna szén-dioxid-kibocsátáscsökkenést jelent. Azt még nem tudni hogy pontosan mikorra készül el China Three Gorges Corporation és az Inner Mongolia Energy Group közös projektje.
Kína már más alkalommal is kihasználta a sivatagjai energiatermelési lehetőségét. A Junma elnevezésű, 196 ezer panelből álló napelemparkja szintén a Kubugi-sivatagban található, és már évek óta járul hozzá az ország energiaellátásához a maga 2,3 milliárd kWh-s termelésével, ami nagyjából 760 ezer tonna szénnek felel meg.
Nem ez az első eset, hogy az ázsiai ország a sivatagjaiban rejlő lehetőséget használja ki. Kína jelenlegi legnagyobb, szintén a Kubuqi-sivatagban található Junma elnevezésű, 196 ezer panelből álló napelemparkja már évek óta része az országos hálózatnak, a maga 2,3 milliárd kWh-s termelésével. Ez nagyjából 760 ezer tonna szénnek felel meg.
Ez a projekt is több ütemben valósult meg. Az első fázis már 2018 óta része az országos elektromos hálózatnak, 2020-ban pedig a másodikat is csatlakoztatták.
Kína csak tavaly több tengeri szélerőművet telepített, mint a világ összes többi országa az elmúlt öt évben. 2021 végén a világ tengeri szélenergia-kapacitása meghaladta a 830 GW-ot, amelynek több mint felét Kína adta. Azt reméli a globális szuperhatalom, hogy a villamos energia egyharmadát képes lesz megújuló energiaforrásokból megtermelni 2025-re.