Egyre összekapcsoltabb ipari környezetben a kiberbiztonság kiemelten fontos. Az ISA/IEC 62443 szabvány átfogó keretet biztosít az ipari automatizálási és vezérlési rendszerek (IACS) védelmére, miközben lehetőséget ad az eszköztulajdonosoknak, hogy meghatározzák, mely technológiák, folyamatok és képzések illenek legjobban cégükhöz. A szabvány nem kényszerít specifikus technológiák használatára, hanem a biztonsági szint alapján határoz meg követelményeket. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan javíthatja a mesterséges intelligencia (MI) integrálása a behatolásérzékelő (IDS) és behatolásmegelőző rendszerek (IPS) megfigyelési, fenyegetésfelderítési és válaszadási képességeit, valamint hogyan kombinálható az IEC-62443 szabvánnyal.

aIllusztráció: iStock

Az ISA/IEC 62443 szabványsorozat kiemeli, hogy robusztus és ellenálló technológiákat kell létrehozni a kiberfenyegetésekkel szemben. A szabvány különböző biztonsági szinteket határoz meg, lehetővé téve a szervezetek számára, hogy átfogó kockázatelemzés alapján testreszabják a biztonsági intézkedéseket, 0-tól 4-ig terjedő szinteken.

Miután meghatároztuk a megfelelő biztonsági szintet egy előzetes kockázatelemzés alapján, meg kell valósítani egy mélyvédelem-stratégiát, valamint megfigyelési és válaszadási mechanizmusokat. A többrétegű védelmi megközelítés alkalmazása biztosítja, hogy a biztonsági ellenőrzések különböző rétegekben legyenek elosztva, minimalizálva egyetlen hibapont kockázatát. Itt az MI rendkívül hasznos lehet, fokozva a peremvédelmet és figyelve a rosszindulatú mintákat, amelyek oldalirányú mozgásokkal próbálnak behatolni a hálózatba.

Az MI integrálása az IDS/IPS rendszerekbe javítja azok képességét, hogy felismerjék és mérsékeljék a kifinomult kiberfenyegetéseket. Az MI algoritmusok nagyméretű adathalmazokat elemeznek, hogy azonosítsák a mintákat és anomáliákat, jelentősen növelve a fenyegetésérzékelés pontosságát, és támogatva az automatizált válaszokat. Ez az automatizálás csökkenti a fenyegetések terjedését, mivel a válaszok azonnal megtörténnek, közel a felismerés helyéhez.

Történelmileg az OT (operatív technológia) tér vonakodott az MI használatától, mivel az IT technológia nem tudta megfelelően kezelni az OT forgalmat, és félreértések voltak az algoritmusok működésével kapcsolatban. Azonban olyan cégek, mint a Moxa, a hálózati szétválasztás és az OT-specifikus algoritmusok terén elért előrelépései javították az MI alkalmazások biztonságát és pontosságát, összhangban a biztonsági követelményekkel.

MI és fenyegetésfelderítés alkalmazása
A fenyegetésfelderítés és az MI kombinálása lehetővé teszi a prediktív elemzést, valamint egy „jó” információs mintázat kialakítását, amely lehetővé teszi a szervezetek számára, hogy előre jelezzék és felkészüljenek a potenciális kibertámadásokra.

Előre meghatározott esetekben az MI-vezérelt rendszerek automatizálhatják a fenyegetésekre adott válaszokat, biztosítva a gyors válaszadást emberi beavatkozás nélkül.

Az ISA/IEC 62443 szabvány a kiberbiztonságot strukturált protokollokon és képzéseken keresztül is kiemeli, mint például rendszeres alkalmazotti képzések, szerepkör alapú hozzáférés-vezérlés és incidensválaszadás felkészültség. Követeli a kockázatértékeléseket, a folyamatos monitorozást és a fenyegetésfelderítés integrálását. Ebben a cikkben a technológiai szempontokra összpontosítottunk, de elengedhetetlen az összes kiberbiztonsági pillér egyensúlya.

Következtetés

Az ISA/IEC 62443 szabvány erős keretet kínál az ipari rendszerek védelmére, különös tekintettel a technológia, az emberek és a folyamatok egyensúlyára. Az MI-vezérelt IDS/IPS rendszerek és a fenyegetésfelderítés integrálása jelentősen javítja a szervezetek biztonsági helyzetét, így ellenállóbbá téve az ipari rendszereket a kiberfenyegetésekkel szemben. Ahogy az ipari hálózatok egyre összetettebbé válnak, ezen fejlett biztonsági intézkedések alkalmazása elengedhetetlen a kritikus infrastruktúrák védelméhez.