A globális szemléletű nukleáris energetikai startup, a Deep Atomic, az adatközponti szektorban tapasztalható egyre súlyosbodó energiaválság megoldását tűzte ki célul.

aForrás: Deep Atomic

Az adatközpontok (DC-k) a digitális innováció alapját képezik, ám jelentős energiaigényük egyre nagyobb akadályt jelent a fejlődés számára – állítja a Deep Atomic. A vállalat megoldása az MK60, egy kisméretű, könnyűvizes moduláris reaktor (SMR), amelyet kifejezetten a modern és jövőbeli adatközpontok igényeinek kielégítésére terveztek. Az MK60 egy skálázható, kompakt eszköz, amely bevált technológiára épül. A reaktor sokféle adatközpont típushoz alkalmazható, beleértve a hagyományos felhőszolgáltatásokat támogató központokat, a kriptovaluta bányászati műveleteket és a mesterséges intelligencia alkalmazásokat. Az egyes egységek DC-központú, integrált tervezése akár 60 megawatt villamos energiát állít elő, és emellett 60 megawatt hűtési kapacitást is biztosít.

A reaktor a DC üzemeltetőinek skálázható és különböző helyszíneken telepíthető energiaforrást nyújt, beleértve azokat a területeket is, ahol korlátozott hozzáférés van a hálózathoz. Fejlett biztonsági funkcióinak köszönhetően akár városi területekhez közel is telepíthető. Az üzemeltetők egyre inkább az úgynevezett edge adatközpontok felé fordulnak, amelyek a városi területek peremén találhatók, így minimálisra csökkentik a késleltetést, azaz az adatátvitel megkezdése előtti időintervallumot. Ezzel növelik a digitális szolgáltatások és adatátvitelek sebességét a magas igényű régiók közelében.

A reaktort kifejezetten adatközpontok helyszíni telepítésére tervezték, megbízható, szén-dioxid-mentes villamos energiát és energiahatékony hűtést biztosítva. Ez a megoldás jelentősen csökkenti a karbonlábnyomot, és segít az adatközpontoknak az egyre szigorúbb fenntarthatósági célok elérésében.

A Deep Atomic két kulcsfontosságú problémát old meg az adatközpontok számára: az energia rendelkezésre állását és a hőszabályozást. Az MK60 a hulladékhőt használja fel a hűtésre, ezzel jelentősen javítva az energiahatékonyságot. Ez a stratégia lehetővé teszi a reaktorok telepítését olyan területeken, ahol korlátozott vagy megbízhatatlan a hálózati hozzáférés, így új lehetőségeket teremt közvetlen adatközponti elhelyezésekre és lehetővé teszi az üzemeltetők számára, hogy olyan területekre terjeszkedjenek, amelyek eddig megvalósíthatatlannak bizonyultak. A Deep Atomic már kapcsolatban áll hatóságokkal és lehetséges ügyfelekkel a fejlesztés előrehaladása érdekében. A szervezet aktívan keresi az együttműködést adatközponti üzemeltetőkkel és más befektetőkkel, akik a fenntartható digitális infrastruktúra jövőjére összpontosítanak.