A VDMA Robotics + Automation, Európa legnagyobb robotikai iparági hálózati szervezete felhívást tett közzé, hogy megállítsa az európai gazdaságok globális versenyképességének csökkenését.
Illusztráció: iStock
Dr. Dietmar Ley, a VDMA Robotics + Automation elnöke így nyilatkozott:
„Európa iparágai lemaradásban vannak a nemzetközi versenyben, és sürgősen fel kell zárkózniuk. Kína például következetesen az élvonalbeli technológiákra és a magas hozzáadott értékű gyártásra összpontosít. Az ország automatizálási törekvései révén az ipari robotok sűrűsége négy év alatt megduplázódott, elérve a 470 robotot 10 000 dolgozóra vetítve. Ez kétszerese az Európai Unió 219-es mutatójának. A robotika és az automatizálás kulcsfontosságú technológiák a jövő gazdasági növekedésének előmozdításában, a termelékenység növelésében, az innováció ösztönzésében és az új lehetőségek teremtésében.”
Főbb lépések: Áttekintés
Az Európai Robotikai Cselekvési Terv az európai döntéshozóknak – beleértve a nemzeti kormányokat és az uniós intézményeket – szól. A stratégiai dokumentum legfontosabb ajánlásai a következők:
- Európának robotikai lendületre van szüksége:
Európát egyre nagyobb kihívások elé állítják más országok agresszív iparpolitikai stratégiái – például az Egyesült Államok „America First” programja és Kína 5 éves robotikai terve. Egy robotikai fellendülés lehetővé tenné Európa számára, hogy helyreállítsa versenyképességét, megőrizze szuverenitását, ellensúlyozza a demográfiai hanyatlást, és sikeresen kezelje a karbonsemlegességre való átállást. - Több kockázati tőkét Európa startupjai számára:
Sürgősen mozgósítani kell további kockázati tőkét az intézményi befektetők szabályozási keretének korszerűsítésével. Franciaország Tibi-kezdeményezése már bizonyította, hogy a tőke hatékonyan felhasználható az innováció előmozdítására – Európának ezt a példát kell követnie. - Versenyképességi ütemterv kidolgozása:
Európának folyamatosan össze kell vetnie robotikai és mesterséges intelligencia terén elért eredményeit Ázsia és Észak-Amerika fejlődésével, valamint konkrét nemzeti és uniós technológiai ütemterveket kell létrehoznia. - A mérethatékonyság előtérbe helyezése:
Európa kivételes kutatási és innovációs környezettel rendelkezik, és folyamatosan új ötletek születnek. A siker azonban végső soron azon múlik, hogy ezeket az ötleteket milyen mértékben sikerül piacra vinni és széles körben elterjeszteni – ahogy azt Kína példája is mutatja. Az európai döntéshozóknak nemcsak az innovációt kell ösztönözniük, hanem biztosítaniuk kell azt a gazdasági és szabályozási környezetet is, amely lehetővé teszi az új technológiák tömeggyártását és széles körű alkalmazását Európában.
„Nincs vesztegetni való időnk: új stratégiai dokumentumunk egy felhívás az európai döntéshozók számára, hogy határozzák meg, hogyan használhatjuk a robotikát és az automatizálást Európa versenyképességének és ellenállóképességének növelésére. Kezdjünk hozzá most!” – hangsúlyozta Dr. Dietmar Ley.