Az új KOMPSAT-3A a Koreai Köztársaság távérzékelő műholdrendszerének legújabb tagja. Célja a KOMPSAT-2 és -3 jelű, korábban felbocsátott optikai földmegfigyelő műholdak feladatainak folytatása, a folytonosság fenntartása, az űrfelvételek minőségének javítása. Újdonsága, hogy infravörös tartományban is készít majd felvételeket.

KompSat3

Kép: EOportal

A KOMPSAT műholdrendszert a koreai űrtevékenységért felelős intézet, a KARI fejleszti és üzemelteti, a műholdak hazai űripari cégeknél épülnek. A beérkező adatokat, műholdfelvételeket változatos célokra hasznosítják, például környezetvédelmi, mezőgazdasági, térképezési és oceanográfiai feladatokra alkalmazzák.

A KOMPSAT-ok története 1999-ben, egy 470 kg tömegű optikai távérzékelő műhold pályára állításával kezdődött. Képeinek felszíni felbontása 6,6 m-es volt. A 800 kg-os KOMPSAT-2 (2006) már 4 m-es felbontásra volt képes, színesben, négy hullámsávban. A mostani műhold közvetlen elődje, a KOMPSAT-3 2012 óta rója köreit a Föld körüli pályán. A 2-es számú holdhoz hasonló műholdplatformra építették, de optikai berendezéseit továbbfejlesztették. Fekete-fehérben 1 m-esnél is finomabb felbontású felvételekkel képes szolgálni. A sorból némileg kilóg a 2013-ban indított KOMPSAT-5, amely az első apertúraszintézises radarberendezéssel felszerelt koreai műhold. Az 1420 kg tömegű űreszköz a 9,66 GHz-es sávban bocsátja le radarjeleit a Föld felé. Képeinek legjobb felbontása ugyancsak 1 m körüli, amivel jól kiegészíti a KOMPSAT-3 adatait.

A most pályára állított, közel 1 tonnás KOMPSAT-3A is a 3-as számú holdnál már jól bevált műholdplatformon alapul. Az oroszországi Dombarovszkij melletti Jasznij bázisról startolt egy ukrán gyártmányú, interkontinentális ballisztikus rakétából átalakított Dnyepr hordozórakétával. Az indítás március 25-én, magyar idő szerint 23:08-kor történt. A műhold hatszög alapú hasábot formáló testének a Föld felé néző, hengeressé váló végén helyezkednek el a kamerák. A másik oldalon három napelemszárny szolgálja a műszerek energiával való ellátását. A műholdtest hossza 3,5 m, átmérője 2 m.

A KOMPSAT-3A két képalkotó rendszere közül az egyik az AEISS-A (Advanced Earth Imaging Sensor System A). A multispektrális (színes) felvételekhez négy csatornát használnak: 450–520 nm (kék), 520–600 nm (zöld), 630–690 nm (vörös) és 760–900 nm (közeli infravörös). Színesben 2,2 m-es, egyszínű (pánkromatikus) üzemmódban 55 cm-es felbontást várnak a műholdtól. Az egyszerre leképezhető felszíni sávok 15 km szélességűek. A másik, közép-infravörösben (3–5 μm hullámhosszakon) érzékeny berendezés (Infrared Imaging Payload) újdonság a KOMPSAT programban. Képeinek felszíni felbontása 5,5 m-es lesz.