Kutatók arra keresték a választ, hogyan csökkenthetnék az elektronikai hulladékok mennyiségét a jövőben. Egy merőben újszerű ötlettel álltak elő, hő hatására lebomló alkatrészeket tervezetek.
A speciális alkatrészek hő hatására 20 másodperc alatt képesek teljesen lebomlani. Ezzel csökkenthetjük szeméttelepeink méretét, hiszen ma már tonna számra kerülnek a kukákba megunt vagy meghibásodott elektromos eszközeink, azonban újrahasznosításuk még nincs megfelelően megoldva.
Az önmegsemmisítő elektronikai alkatrészek egy bizonyos hőmérséklet fölött elemeikre esnek, illetve szétolvadnak. Az áramköröket egy speciális fóliára nyomtatják, amelyet mikroszkopikus méretű savcseppeket tartalmazó lakkal vonnak be. A viasz megolvadásakor munkához lát a sav, amely a fóliát és a nyomtatott áramkört is képes teljes egészében lebontani.
A lebomló elektronikával ellátott eszközöket azonban nem tanácsos a napon hagyni, hiszen az önmegsemmisítő folyamat már 55°C-on is beindulhat.
A technológia nagyszerűsége abban rejlik, hogy a különböző alkatrészeket különböző réteggel láthatják el, így azok könnyen különválaszthatóak és külön újrahasznosíthatóvá vállnak.
Tovább kísérleteznek egyéb módszerek után kutatva, azt tervezik, hogy a felolvadás folyamatát hogyan indíthatnák be ultraibolya fénnyel, vagy mechanikai rezgésekkel.