Az egy egységes CubeSatot a Dániai Aalborgi Egyetem harminc diákja építette, az ESA Oktatási Irodája támogatásával.
Kép: Aalborg University
A 10 × 10 × 10 cm-es műhold egy év alatt készült el. Az lesz az ESA első diákműholdja, amelyet a Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről fognak elindítani. Az AAUSat–5-öt augusztusban viszik fel az ISS-re, majd Andreas Mogensen dán ESA-űrhajós őszi repüléséhez igazítva fogják kilökni az e célt szolgáló szerkezettel a Kibo modulból. Az ESA Mogensen repülése alkalmából ajánlotta fel a dán egyetemistáknak a műszaki tanácsadást és a repülési lehetőséget.
Az 1 kg tömegű műholdat júniusban Houstonban adták át a NanoRacks cég képviselőinek. Ez a cég intézi az ISS-ről történő pályára állítást. Az AAUSat–5-tel együtt adtak át egy másik Dániában épített ESA CubeSatot, a három egységes GomX–1 műholdat. Ezt dán cégek építették, azzal a céllal, hogy a repülőgépek által kibocsátott rádiójeleket vegyék az űrben. A minőség-ellenőrzést követően mindkét műholdat elhelyezték abban az indítószerkezetben, amelyet hamarosan a japán HTV–5 teherűrhajó szállít az ISS-re. Onnan az SSOD nevű szerkezettel a Kibo modul zsilipkamráján keresztül helyezik ki a két műholdat a világűrbe.
Az AAUSat–5 fő feladata annak a tökéletesített vevőberendezésnek a kipróbálása, amellyel a tengeri hajók által az automatikus azonosító rendszer előírásai szerint kibocsátott jeleket veszik. A Földön ezek a jelek csak a hajók és a part, illetve a hajók egymás közti kommunikációjában használhatók, az űrből viszont a nyílt tengerek sem maradnak lefedetlenek. A rendszert az ESA egy kísérleti antennával az ISS fedélzetén már 2010-ben kipróbálta.
A műhold terveinek alapjául az AAUSat–4 jelű CubeSat szolgált, amelyet a dán egyetemisták az ESA „Fly Your Thesis!” programja keretében építettek, és amelynek indítása 2016 elején esedékes. Az AAUSat–5 vibrációs tesztjeit a dán Hytek cég végezte, a termo-vákuum tesztelést viszont az ESA ESTEC űrközpontja laboratóriumában hajtották végre. Miután az AAUSat–5 pályára áll, a várhatóan néhány hónapos élettartama alatt mindvégig az egyetemisták fogják irányítani.