Ha minden a résztvevők tervei szerint alakul, akkor korszakváltás előtt áll a kereskedelmi műholdas távközlés. Az Európai Űrügynökség és vállalati partnerei, a távközlési műholdakat üzemeltető Eutelsat és a vezető európai űripari cégcsoport, az Airbus Defence & Space nemrég írták alá a Quantum program elindításáról szóló megállapodást. A cél az eddigi legrugalmasabban átalakítható műholdfedélzeti berendezésekkel felszerelni a jövő távközlési műholdjait.
Kép: ESA
A jelenleg követett hagyományos módszer szerint a megrendelő megmondja a gyártónak, hogy mit szeretne csinálni az elkészülő műholdjával, az pedig a kiszolgáló berendezéseket tartalmazó műholdplatformra ráépíti a szükséges transzpondereket. Ezek száma, frekvenciasávja, sávszélessége, sugárzási teljesítménye, lefedettsége adott, a paramétereken később, az űreszköz legyártása után már nem lehet változtatni. Ezzel a gyakorlattal szeretne szakítani a Quantum, amelynek első műholdja azt Eutelsat üzemeltetésében már 2018-ban pályára állhat, kormányzati kommunikációs igények kielégítésére.
A remények szerint a flexibilisen változtatható paraméterekkel épülő műholdak végső soron olcsóbbá és gyorsabbá teszik a gyártást. Nagyobb sorozatokat lehet elkészíteni, hatékonyabban gazdálkodva az alkatrészekkel és a raktárkészlettel. Az üzemeltetők szempontjából hasznos, hogy már az űrben való repülésük alatt a „kaméleonműholdakat” könnyebb lesz új feladatokra átállítani, átprogramozni. Tekintettel arra, hogy a geostacionárius pályán keringő távközlési holdak tipikus működési élettartama 15 év, a változtathatóság nagy szabadságot adna az üzemeltetők számára abban az esetben, ha időközben átalakulnának a piaci felhasználási igények. Egy új feladatra így nem kell feltétlenül teljesen új űreszközt megrendelni, legyártani és felbocsátani. Mindez rugalmasabbá, gazdaságosabbá teszi egy nagyobb műholdflotta kihasználását is.
A Quantum egy a köz- és magánszféra együttműködésével megvalósuló PPP (public–private partnership) program. Ebben megoszlanak a pénzügyi kockázatok a résztvevő partnerek között. Az első ilyen műholdat az Airbus Defence & Space építi, a brit Surrey Satellite Technology Limited által újonnan kifejlesztendő platformra. A fejlesztéseket a Brit Űrügynökség is támogatja.