A 2003 és 2014 között indított CubeSatok ötöde nem tesz eleget az űrszemét csökkentését célzó nemzetközi ajánlásnak.

cubesats

A világ nagy űrügynökségeit összefogó, az űrszemét szaporodásának megakadályozását célul kitűző nemzetközi egyeztető fórum elvárja a műholdak felbocsátóitól, hogy az eszköz a működésének befejezésétől számított 25 évnél tovább ne maradjon a Föld körüli pályán, onnan a felbocsátója vagy távolítsa el, vagy állítsa olyan pályára, ahonnan a légköri fékeződés miatt ezen időhatáron belül lezuhan.

A NASA Űrszemét Hivatala által kiadott negyedéves hírlevél 2015. júliusi száma pro és kontra érveket sorakoztat fel arra vonatkozóan, veszélyesek-e az egyre népszerűbbé váló apró műholdak a Föld körüli pályák biztonságára. A CubeSatok többsége 1–3 egységes, de az iparág rohamos fejlődése miatt ez nem biztos, hogy tartósan így marad. A legtöbb CubeSatnak nincs önálló hajtóműve, ráadásul az eszközök többsége „potyautasként” jut a világűrbe, tehát a készítőnek kevés beleszólása van abba, milyen pályára kerül a műholdja. Kénytelenek esetleg olyan pályát is elfogadni, amelyen legfeljebb néhány éves működése befejezése után 25 évnél tovább a világűrben marad a műhold.

A NASA szerint 2003 és 2014 között 231 CubeSat állt pályára. A pályára került műholdak 61%-a amerikai, közülük 12 kering olyan magas pályán, ahonnan nem fog 25 éven belül belépni a sűrű légkörbe. További 26 esetben egyelőre nem lehet pontosan meghatározni, hogy túllépi-e a 25 éves határt, vagy azon belül megsemmisül a műhold. Még rosszabb a helyzet a nem amerikai CubeSatok esetében, a 90 ilyen műhold több mint harmada marad legalább 25 évig pályán a működése beszüntetése után. A 600 kilométer alatt keringő CubeSatok általában teljesítik a 25 éves szabályt, a 600–700 km közöttiek jelentik a határesetet, míg a 700 km fölöttiek várhatóan megsértik az ajánlást. A Nemzetközi Űrállomásról indított műholdak a problémamentes esetek közé tartoznak.

Egyelőre nem ismerünk olyan esetet, amikor keringő CubeSat kárt okozott volna más űrobjektumban, de az iparág rohamos bővülését tekintve ennek egyre nagyobb a kockázata. A problémát felismerve a CubeSatok gyártói keresik a megoldást. Egyesek olyan, az aktív működés végén kinyitható vitorlákkal kísérleteznek, amelyek megnövelik a műhold keresztmetszetét, erőteljesebbé teszik a fékeződését, így lerövidítik az űrszemétként hátralévő élettartamot.