A négy éves program a hazai nukleáris szakértelem fenntartását és bővítését célzó kutatásokat végezne. A projektet az MTA Energiatudományi Kutatóközpont vezeti, emellett a kutatásban többek között az MTA Atommagkutató Intézet is részt vesz.
Az atomenergia hosszú távú biztonságos alkalmazása érdekében jött létre ez a program. A projekt során a jövőbe mutató, stratégiai jelentőségű, előre meghatározott célokat szeretnének elérni. A szakemberek számára egymásra épülő és egymással összefüggő kutatás-fejlesztési feladatokat és kitűzött célokat dolgoztak ki.
A kiemelt projektek között található a paksi blokkok biztonságos üzemeltetése és műszaki-tudományos hátterének biztosítása, továbbá az új blokkok létesítésére való felkészülés.
A kutatás-fejlesztési további céljai közzé tartozik a működő atomerőművi blokkokkal kapcsolatos biztonsági kérdések szaktudásalapú megválaszolása, továbbá az új atomerőművi blokkok engedélyezését, építését és üzembe helyezését megalapozó kutatás-fejlesztési feladatok elvégzése.
Egy a jövőbe mutató projekt is szerepel a célok között, amely a fűtőelem-ciklus zárására és az újfajta, 4. generációs reaktorok kutatására vonatkozó nemzetközi kutatásban való hazai részvételt biztosítaná.