A tárgyak internete egy sokoldalú hálózat, amely eszközeink közti kommunikációt jelenti, amely akár globális hálózatot is jelenthet. Érzékelőkkel felszerelt kenyérpirítótól egészen az okos autóig, a jövőben akár a leghétköznapibb tárgyaink is kommunikálhatnak egymással.
Kép: The Conversation
Hogy ez a jövőkép valóban megvalósuljon fontos fejlesztésre van szükség. Az immobil eszközök kézenfekvően hálózati áramforrást használnak, azonban a hordozható, illetve az apróbb tárgyak töltése, amiket csak zsebre vágunk, már komolyabb fejtörést okoznak.
Erre a problémára azonban a szerves napelemek adhatnak választ. Olcsó és rugalmas felépítésüknek köszönhetően könnyedén alkalmazkodnak akármilyen alakú szenzorhoz. A napelemben található sejtek csupán két mikrométer vastagok, azonban hatalmas mennyiségű fény elnyelésére alkalmasak. Ez a technológia eltér a hagyományos szilícium napelemektől, hiszen szintetizált szerves anyagból épülnek fel, ami egy vékony műanyag rétegere van felhordva.
Kép: The Conversation
A tárgyak internetét alkotó szenzorok egy részét így már nem kell külön töltőre csatlakoztatnunk, azonban ez a megoldás további kérdéseket vet fel. Mi van azokkal a tárgyakkal, amelyeket olyan környezetben használunk, ahol nem kapnak elegendő napfényt a működésükhöz? Reméljük a közeljövőben erre is találnak megoldást.