Kínai tudósok egy hajtogatható robot koncepciójával álltak elő, egy különleges vékony grafénréteg segítségével hozták létre, amely fény hatására képes megváltoztatni az alakját.

önhajtogató grafén robot

Kép: KeSimpulan

A sanghaji Donghua Egyetem anyagtudósai hozták létre ezt a grafén „papírt” amely segítségével hajtogatható, helyváltoztatásra képes, apró szerkezeteket hoztak létre.

Az önmagukat összecsukni képes szerkezetek sok kutatót foglalkoztatnak, és egyre több ilyen jellegű technológiai és tudományos innováció születik a témában. Ez leginkább azért lehet így mert az ilyen összecsukható struktúrák sok helyen alkalmazhatóak. Az alkalmazási terület szinte végtelen, a robotika, mikrofluidikai kémiai elemzés, a sebészet, és a mesterséges izmok területén is jó szolgálatot tehet, hogy csak néhányat említsünk.

Az önálló mozgásra képes anyagot grafén-oxidból és polydopaminból hozták létre. Az anyag elnyeli a környezetében található párát, ezután ha fény vagy hőhatás éri a hajtások mentén megduzzad vagy elvékonyodik, így jön létre a mozgás.

Emellett a grafén lap rendkívül szilárd és jó vezető is így széles körűen alkalmazható. Jelenleg az új anyag szenzorokban való alkalmazását vizsgálják.