A NASA a jövőben humanoid robotokat alkalmazna emberi legénység helyett bizonyos küldetések során. A robotok fejlesztésébe most az MIT és a Northeastern Egyetem is beszáll.
Kép: NASA
Az emberes küldetések során végzett kísérletek és kutatások sokkal összetettebbek és rugalmasabbak, ellentétben azokkal, amelyeket robotokkal végeznek. Most ezen szeretnének változtatni, ezért egy emberi képességekkel felruházott robot létrehozását tűzték ki célul.
A robot R5 és Valkűr néven is elhíresült. A 180 centiméter magas és 130 kilogramm súlyú robot már bizonyított a 2013-as DARPA Robot versenyen. Eredetileg katasztrófa elhárításra tervezték, azonban a széles körű tesztelés során sok egyéb feladat elvégzésére is alkalmasnak bizonyult.
A projekt részeként lehetőséget kapott a MIT és a Northeastern Egyetemen is, hogy segítsenek továbbfejleszteni a robotot az űrbéli feladatok ellátására. Az intézményeknek ez egy nagy lehetőség, továbbá egy 250 ezer dolláros támogatást is kapnak a kutatási kiadásaik biztosítása érdekében. Az egyetemeken vizsgálni fogják a humanoid robotok önvezérlését és együttműködését az emberi űrhajósokkal.
Az emberi forma nem a leghatékonyabb egy robot tervezésekor, mégis emellett döntöttek, hiszen fontos szempont volt, hogy a robotok és emberek ugyanazokat az eszközöket, szerszámokat és berendezéseket tudják használni a világűrben.
A robotokat ezen kívül szeretnék minél nagyobb autonómiával is ellátni, hogy bizonyos helyzetekben önállóan is tudjanak dönteni és fontos feladatokat elvégezni. Egy napon a Valkűr fog az élen járni a Mars kutatásban, ezért is fontos, hogy minden helyzettel képes legyen megbírózni.