Köztudott, hogy a föld körül temérdek űrszemét kering. Ezek a törmelékdarabok bármelyik pillanatban elképesztő sebességgel csapódhatnak értékes műholdakba vagy akár a nemzetközi űrállomásba. Ez a sürgető probléma gyors megoldást igényel.
A Beijingi Tsinghua Egyetem kutató csapata egy egészen egyedi ötlettel állt elő az űrszemét eltüntetésére. Egy olyan űrhajót terveztek, ami nemcsak, hogy képes összegyűjteni az űrszemetet, de újra is hasznosítja azt. A begyűjtött törmeléket üzemanyagként tudja használni, így addig képes a föld körül keringve az űrszemetet gyűjteni, amíg meg nem hibásodik vagy baleset nem éri.
A nagyobb űrszemét darabokat lézerrel semlegesítik, azonban a kisebb, 10 cm körüli darabok eltávolítására ez a módszer már nem alkalmas. A Beijingi csapat eszköze azonban megoldást nyújt az apróbb méretű törmelék eltüntetésére. A szerkezet a begyűjtött űrszemetet finom porrá őrli, majd felmelegíti. Ekkor szétválnak a pozitív és negatív töltésű ionnal rendelkező porszemcsék. Ezeket a pozitív töltésű részecskéket elektromos mezőbe helyezve a szerkezet képes hajtóerőt generálni, a negatív szemcséket meg egyszerűen kiszórja.
Kép: Engadget
Azt nem tisztázták pontosan, hogy milyen meghajtással szerelik fel az űreszközt, továbbá a szemetet porlasztó malom működtetéséhez extra energiára lenne szüksége. Szakértők véleménye szerint ki tudnák egészíteni az energiaigényét napelemekkel, így valóban működőképes lenne a konstrukció.