A Svédországi Linköping Egyetem laboratóriumában egy különleges tulajdonságokkal rendelkező papírt fejlesztettek ki. A nano-cellulózból és vezetőképes polimerből készített anyag képes az elektromosság tárolására.
Kép: Science Daily
A teszt során egy 15 centiméter átmérőjű néhány tized milliméter vastag anyagot használtak. Az új anyag 1 farád kapacitással bírt, így szinte ugyanúgy teljesített, mint a piacon már megtalálható szuperkondenzátorok. A papír több száz alkalommal újratölthető emellett további pozitívuma, hogy egy töltés néhány másodperc alatt bekövetkezik.
A töltés tárolására képes papír egy nagy áttörést jelent a mai helyzetben, maikor a megújuló energia használatának egyre nagyobb elterjedése új módszereket és anyagokat igényelnek.
A vékony filmrétegként funkcionáló kondenzátorok már egy ideje léteznek azonban az új anyag révén azoknál sokkal vastagabb lapok is előállíthatóak. A technológia lehetővé teszi, hogy a megszokott vékony lapok helyett egészen vastag réteget is létrehozzanak.
Az eljárás során nano-cellulózt használnak, amelyet nagy nyomású vízzel hoznak létre normál cellulóz szálakból. A nano-cellulóz szálakat egy oldatba helyezik, amelyben az elektromosan töltött polimer vékony réteget alkot a szálak felszínén.