A világ legnagyobb fúziós reaktorát, a Wendelstein 7X-et, tizenkilenc év alatt építették fel Németországban. A vállalkozás sokszor a csőd szélére került, azonban a nehézségek ellenére végül sikeresen megvalósították a projektet. A beruházás végül több mint egy milliárd euróból valósult meg.
Kép: Gwurden, CC BY-SA 3.0
A szerkezet belsejében 50 darab egyenként 5,4 tonnás szupravezető mágnes tartja a megfelelő helyen az százmillió fokos keringő plazmát. Ezzel nap felszínén lejátszódó folyamatokat tudják szimulálni és ilyen módon energiát termelni. Az eljárás lényege az, hogy ilyen magas hőmérsékleten az atomokról leválnak az elektronok, ezáltal a kis tömegszámú elemek nagyobb tömegszámúvá vállnak.
A technológia előnye az atomenergiával szemben, hogy nem termel sugárzó mellékterméket, továbbá a folyamat állandó fenntartást igényel így nem képes baleset esetén elszabadulni és leolvadni, mint egy atomreaktor.
A fúziós reaktorokkal már régóta kísérleteznek, azonban még egyik sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Az eddigi modellek működtetéséhez nagyobb energiára bevitelre volt szükség, mint amit aztán képes lett volna megtermelni. Azonban a tudomány fejlődése egyre hatékonyabb és fenntarthatóbb fúziós erőművek előállítását tette lehetővé. Bízunk benne, hogy az új erőmű kiállja a próbát.