A NASA az új, automata optikai távcsővel az űrszemetet követi. A mostoha körülmények között más megoldás szóba sem jöhetett.
Kép: DFM Engineering
A Meter Class Autonomous Telescope (MCAT), más néven a méteres nagyságrendű automata távcső, amelyet a NASA kifejezetten a műholdak és az űrszemét követésére állított üzembe az Atlanti-óceán déli részén, Brazília és Angola között nagyjából félúton fekvő Ascension-szigeten.
A júniusban elkészült távcső ahhoz az egész világra kiterjedő követőhálózathoz kapcsolódik, amelyet a NASA Űrszemét Programirodája tart fenn. A Programiroda az űrszemétre vonatkozóan elsősorban statisztikai vizsgálatokat végez, a 2013-ban mintegy 22 000 darabra rúgó űrszemét darabjainak egyenkénti követése a hadsereg fennhatósága alá tartozó Joint Space Operations Center feladata.
A NASA-nak a Chilében és Hawaii-n dolgozó műholdkövető távcsöveivel ellentétben az MCAT automatikus működésű, minden derült éjszaka pásztázza az eget, elsősorban a geostacionárius pályán és azon túl keringő űrszemetet keresve.
Az Egyesült Királysághoz tartozó szigeten a Brit Királyi Légierő támaszpontján építették fel a távcsövet. Elsősorban kedvező földrajzi hosszúsága és a sok derült éjszakája miatt esett a szigetre a választás, de a különleges helyszín kihívásokat is jelent. A katonai létesítmény területén szóba sem jöhetett civil személyzet által üzemeltetett távcső, ezért esett a választás az automata műszerre. Az építkezés idején csak a légierő engedélyével és a légierő gépeivel tudtak eljutni a szigetre.