Egy új tanulmány az autonóm autók és a sofőrök viselkedését vizsgálta. A Google a saját tervezésű autóira vonatkozó adatokat vizsgálva arra jutott, hogy az önvezető autók átlagosan kevesebb ütközést okoztak, mint az emberi sofőrök.
Kép: Engadget
Az adatok alapján a Google autói átlagosan egymillió kilométer megtétele során kevesebb balesetben vettek részt mint az emberi sofőrök. A számszerűsített átlagokat összehasonlítva, a Google önvezető autói 27%-al kevesebb balesetet szenvedtek el.
Ezek az adatok arra világítanak rá, hogy az emberi sofőrökkel ellentétben az önvezető autó az olyan baleseteket is képes megelőzni amelyben vétlen félként venne részt. Ezt a megfelelő helyzet felismerésnek és a gyors reakcióidőnek köszönhető, továbbá annak, hogy az autonóm autó minden pillanatban pontosan tudja, hogy milyen járművek tartózkodnak körülötte és azok milyen sebességgel haladnak hozzá képest.
A pontos adatok szerint a Google autói sosem okoztak balesetet, ellenben 3,2 balesetben vettek részt egymillió kilométer megtétele alatt. Ezzel szemben az emberi sofőrök 4,2 balesetben vesznek részt ugyanannyi út megtétele alatt. A mérés rövidsége miatt azonban nem szabad elhamarkodott kijelentéseket tenni, a szakértők szerint, ha többéves méréssel rendelkeznének, valószínűleg elmosódna a határ a sofőrök és a Google önvezető autói között.
Mindent összevetve azonban igazán pozitív eredmény az, hogy az önvezető autók eddig egy balesetért sem voltak felelősek. Igazán érdekes szituáció a jelenlegi, hiszen az autonóm autók keverednek az emberi sofőrök által vezetett járművekkel, és jelen helyzetben az utóbbiak vannak többségben. De vajon a technológia elterjedésével és továbbfejlődésével arányosan fognak majd csökkenni a balesetek is?