A feltalálók szerint évmilliárdokon át képes megőrizni az adatokat az új 5D-s technológia. A kutatást a Southamptoni Egyetem optoelektronikai kutatóközpontjában végzik. A kifejlesztett eljárás során egy nanoszerkezetű üvegbe képesek digitális adatokat másolni ultragyors lézerírás segítségével.

5d adattárolás

Kép: The Verge

Az ultrahangos lézer rövid, ellenben rendkívül intenzív fényimpulzusok segítségével képes az adatokat ráírni egy speciális lemezre. A lemez három egymástól elszigetelt nanoszerkezetű rétegből áll, ezekre történik az digitális adatok rögzítése. Az írás során a fényimpulzusok megváltoztatják a rétegek polarizációját, ezzel a módszerrel kerülnek rögzítésre az adatok.

Az 5 dimenziós tárolás úgy jön létre, hogy a jelek a nanostruktúrán belüli elhelyezkedésükön kívül rendelkeznek mérettel és iránnyal is, így a térbeli három dimenzió összeadódik a két másik tulajdonsággal.

Az új technológia elképesztő tárolókapacitással bír, egy lemez 360 terabyte tárolására is képes. Az apró lemez rendkívül ellenálló az ezer Celsius fokos hőséget is könnyedén átvészeli. A technológia megalkotói úgy vélik megoldották az adatok tárolását az idők végezetéig.

A technológia rendkívül megbízható így kitűnően alkalmas lenne archívumok levéltárak és múzeumok számára.