Az Európai Űrügynökség azt a lehetőséget vizsgálja, hogy az űrkutatáshoz kifejlesztett eszközök milyen lehetőségeket tartogatnak a vasutak számára?

vonat

Az Európai Űrügynökség, más néven az ESA kezdeményezést indított Space4Rail néven, mely során felhívják az európai vasút üzemeltetők figyelmét azokra az űralkalmazásokra, amelyek pozitív fejlődést eredményeznének a vasúti közlekedés ágazatában. Feltérképezik azokat a finanszírozási lehetőségeket is, ahol a vasutak fejlesztési forrásokat találhatnak a műholdas kommunikációval, helymeghatározással és a földmegfigyeléssel kapcsolatos kutató-fejlesztő munkájukhoz.

A vasúthálózat Európában fontos szerepet játszik az áruszállításban és a közlekedésben. A létezésének harmadik évszázadába lépő vasúti közlekedés számos módon profitálhat a műholdas alapú megoldásokból. Már eddig is széles körben alkalmazták a műholdas helymeghatározó technikát a vonatok mozgásának követésére és a vasúti infrastruktúra állapotának ellenőrzésére. Műholdas távközlési megoldásokkal széles-sávú internetkapcsolat biztosítható az utasok számára. Műholdas távérzékelési adatok alapján pedig földcsuszamlásokat, süllyedéseket lehet felmérni, amelyek veszélyeztethetik a vasút biztonságos működését.

Az űrtechnológiai megoldások többféle módon járulhatnak hozzá a vasút szállítási kapacitásának növeléséhez, a biztonsághoz és a versenyképességhez. A Space4Rail kezdeményezés célja ezek elősegítése, a fejlesztési projektek indításának megkönnyítése az űrügynökség összetett szervezeti rendszerén belül. Az ESA kész közvetítőként is fellépni az űripar és a vasúti szektor ipari és szolgáltató szereplői között. Az Európai Unió 7. kutatás-fejlesztési keretprogramjának támogatásával már most is folyik az NGTC (Next Generation Train Control) nevű projekt, amelynek egyik célja a műholdas navigációs megoldások integrálása a vasúti jelzőrendszer működtetésébe.