A tudósokból és mérnökökből álló csapatnak sikerült először kimutatnia a gravitációs hullámok jelenlétét. Az eddig csak elméleti fizikai jelenséget egy LIGO, más néven Lézer Interferométeres Gravitációshullám-vizsgáló Obszervatórium nevű szerkezettel sikerült kimutatniuk.
Kép: Engadget
A tudományos áttöréseket jutalmazó Breakthrough díjat idén a LIGO csapata kapta, a gravitációs hullámok kimutatásáért. A díjat a három alapító Ronald W. P. Drever, Kip S. Thorne és Rainer Weiss vette át, azonban a tudományos áttörés eléréséhez összesen 1012 fő munkájára volt szükség.
A gravitációs hullámok kimutatása révén bebizonyították Albert Einstein 100 éves általános relativitás elméletéhez kapcsolódó kulcsfontosságú feltevését. A LIGO megépítését már 1960-ban eltervezték, de végül egy iker megoldás mellett döntöttek, melyet 1994 és 2002 között építettek fel.
Később további fejlesztéseket hajtottak végre a tudományos műszeren, amelyet így 2015-re sikerült tökéletesíteni. A fejlesztésnek köszönhetően a gravitációs hullám jelenléte azonnal kimutathatóvá vált.
Breakthrough díjat, más néven az Áttörés díjat a világ legjobb tudósai kapják, emellett az alapítvány rendelkezik egy saját finanszírozási rendszerrel, amellyel kutatási és feltárási projekteket támogat. A díj nem kevesebb mint 3 millió dolláros pénzjutalommal jár, ami közel 816 millió forintnak megfelelő összeget jelent.