Az ESA Proba–2 műholdja egy speciális képalkotó berendezéssel pásztázza a Napot. A napfizikai műszerek belga–svájci összefogással készültek.

proba-2A Proba-2 – fotó: ESA

Az Európai Űrügynökség (ESA) Proba–2 (PRoject for OnBoard Autonomy) műholdja a sorozat többi tagjához hasonlóan alapvetően technológiai kísérleteket tartalmaz, a sorozat tagjai az ESA legkisebb műholdjai. A mindössze 120 kg tömegű műholdat 2009 novemberében állították valamivel 700 km fölötti magasságú napszinkron pályára. Fedélzetén a 17 technológiai kísérlet, illetve fejlesztés mellett négy tudományos műszer működik, ezek közül kettő vizsgálja a Napot, a SWAP és a LYRA.

A napfizikai műszerek belga–svájci összefogással készültek. A LYRA radiométer az ibolyántúli tartomány négy sávjában dolgozik. A SWAP (Sun Watcher using Active Pixel System detector and Image Processing) – amellyel az összeállítás képei készültek – elsősorban a napkoronát vizsgálja. A képalkotó műszer a távoli ibolyántúli tartomány szűk sávjában (17,4 nm körül) dolgozik. Ez a hullámhossz a napkorona nagyjából 1 millió fokos hőmérséklete sugárzási maximumának felel meg. A műszer 1–2 percenként készít képet a Napról, a műszer látómezejének átmérője 54 ívperc, vagyis a napkorong látszó átmérőjének csaknem kétszerese, hogy a korona jelenségeit jól meg lehessen figyelni.

proba-2 2A Proba-2 vázlatrajza – fotó: ESA

A másik két tudományos műszer, a DSLP Langmuir-szonda és a TPMU termikus plazmát vizsgáló berendezés az űridőjárással kapcsolatos méréseket végez. Mindkettő a Cseh Tudományos Akadémia Légkörfizikai Intézetében készült. A felvételeket a Proba–2 SWAP kamerája készítette a távoli ibolyántúli tartományban, ahol a Nap turbulens légköre, a forró napkorona a legjobban megfigyelhető. A bemutatott montázs minden egyes képkockáját 30 felvételből állították össze, amelyek 01:00 világidő körül készültek. Az összeállítás során a képeket úgy dolgozták fel, hogy felerősödjenek a Nap felszínéből kiinduló jelenségek.