A magyar munkavállalók állásukat biztosnak érzik, az újbóli elhelyezkedési esélyeiket pedig továbbra is optimistán ítélik meg; a megkérdezettek 72 százaléka minimum öt évre biztosnak látja a pozícióját a munkahelyén, és 76 százalékuk véli úgy, hogy a cég, amelynél dolgozik, öt év múlva is működni fog.

Munka a szentgotthárdi Opel gyárban 2020. január 9-én – fotó: Varga György / MTI

A BNP Paribas Cardif biztosító és a Medián 1200 ember megkérdezésén alapuló, tavaly ősszel végzett reprezentatív felmérése alapján képzett BNP Paribas Cardif Munkaerőpiaci Stabilitási Index 69 pont lett. Az egy évvel korábbihoz képest 1 ponttal emelkedett, így az érték a munkavállalók körében továbbra is optimista hozzáállást mutat.

A mérőszám azt fejezi ki egy 100 pontos skálán, hogy a munkavállalók mennyire bíznak abban, hogy jelenlegi foglalkoztatójuk hosszú távon is munkalehetőséget biztosít számukra. A felmérésben 13 kérdésben azt vizsgálták, hogyan ítélik meg a munkavállalók munkahelyük biztonságát, milyen lépéseket tennének munkahelyük megőrzése érdekében, illetve azt, hogy milyennek látják egy új állás megtalálásának esélyét.

A kutatásban 91 pontot mértek annál a kérdésnél, hogy az adott munkavállaló mennyire érzi biztosnak a pozícióját. Ez az érték 2018 novemberéhez képest nem változott, 2017-hez képest 3 ponttal emelkedett, a három, illetve négy évvel ezelőtti adatokhoz képest 7, illetve 18 pontos ugrást mutat. Ez is azt támasztja alá, hogy a megkérdezett munkavállalók jóval nagyobb biztonságban érzik magukat, mint korábban – írják az elemzők. Az újbóli elhelyezkedés esélyének megítélésénél 56 pontot mértek, az előző év azonos időszakában ez az érték 52 pont volt, 2017-ben pedig 46 pont.

A közleményben Kiss Márk István, a BNP Paribas Cardif biztosító vezérigazgatója kifejtette, a felmérés eredményei azt mutatják, hogy továbbra is optimistán ítélik meg az egzisztenciális helyzetüket a magyarországi munkavállalók, amelyet alátámaszt az aktuális munkahely stabilitásában való hit, illetve az újbóli elhelyezkedés esélyének pozitív megközelítése. A demográfiai változókat figyelembe véve megállapították, hogy az átlagnál továbbra is jobban bíznak a munkahelyükben a budapestiek, valamint az érettségivel és diplomával rendelkezők.