Májusban jelentős volt a koronavírus-járvány miatt megváltozott gazdasági folyamatok hatása, így az ipari termelés 30,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbi magas bázistól.

Izzó acél a Dunaferr gyárában – fotó: dunaferr.hu

A munkanaphatástól megtisztított adatok szerint a termelés 27,6 százalékkal csökkent – közölte kedden első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az előző hónaphoz viszonyítva ugyanakkor 15,6 százalékkal nőtt a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás májusban, ami visszapattanást jelez.

Az évkezdettől januárban mért utoljára növekedést a KSH a havi bázisú adatokban, akkor 4,8 százalékos volt a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított kibocsátás bővülése. Februárban 0,1 százalékkal, márciusban 10,4 százalékkal, áprilisban pedig 30,5 százalékkal esett vissza az ipari termelés az előző hónaphoz viszonyítva. Az év első öt hónapjában a termelés 13,8 százalékkal kisebb volt, mint az előző év azonos időszakában.

ipariIpari termelés Magyarországon – fotó: KSH / MTVA / MTI

A KSH kommentárja szerint májusban a feldolgozóipari alágak mindegyikében csökkent a termelés volumene. Kiugró visszaesés volt a legnagyobb súlyú járműgyártásban, míg a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása, illetve az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása kisebb mértékben csökkent. A májusi ipari termelés részletes adatait július 14-én közli a KSH a második becslése alapján. A júniusi ipari termelés előzetes adatát augusztus 6-án teszik közzé.