A svédországi ESRANGE bázisról ma felszállt a REXUS-17 ballisztikus rakéta, rajta az ESA oktatási programja által támogatott magyar kísérlettel.

REM-RED

Kép: Űrvilág

A REM-RED diákcsapat az Európai Űrügynökség (ESA) REXUS/BEXUS diákprogramjának résztvevője, az ő beszámolójukat olvashatják:

A REXUS-17 továbbfejlesztett Orion típusú rakéta fedélzetére adaptáltuk kozmikus sugárzási kísérletünket, amely Geiger–Müller-számlálók segítségével tervezte mérni a sugárzás változását a rakéta repülése során. Az elmúlt héten a felbocsátási előkészületekkel foglalkoztunk, melyek keretében végül megkaptuk a repülési engedélyt a kísérletre.

rem-red csapat

A REM-RED csapat a start előkészületeinél. Kép: Űrvilág

Az éles visszaszámlálás március 17-én reggel nyolc órakor vette kezdetét az ESRANGE űrbázison, T–2 óráról. Rövidebb óramegállításokat kivéve a visszaszámlálás a tervek szerint zajlott, az időjárási körülmények kiválóak voltak, mi pedig izgatottan, lélegzetvisszafojtva vártuk az utolsó tíz percet, amikor bekapcsolják a kísérleteket, elkezdhetjük az utolsó ellenőrzéseinket. Szerencsére mindent rendben találtunk, így zöld jelet adtunk az irányítás felé a felbocsátásra.

A rakéta 10:15-kor indult és mintegy 26 másodperc múlva már ki is égett a hajtóanyaga, levált a hajtóműegység és emelkedett tovább. Közel három perccel a felbocsátás után érte el a csúcsmagasságát, megközelítőleg 87-88 km-t, ami a REXUS programban kiemelkedően magasnak számít. A kísérletünk minden hiba nélkül üzemelt, az összes mérési eredményt rendben megkaptunk! A méréseink szerint mintegy 20 g körüli sokkot jelentett a felbocsátás pillanata! Tíz perccel az indítás után a fedélzeti számítógép kikapcsolta az összes kísérletet, de egészen eddig a pillanatig a tudományos irányító központba folyamatosan futottak be a mérési eredményeink!

Mintegy két órával a landolás után helikopterek hozták vissza a kísérleti modult a bázisra. Alaposan megvizsgáltuk és újra bekapcsoltuk a kísérletet, amely hibátlan állapotban volt az elképesztő repülés után is, akár készen egy újabb repülésre. Az ESA szakértők elismerésüket fejezték ki a csapat mérnöki teljesítményét illetően! Köszönet mindazoknak a munkájáért, akik ezt a sikeres rakétakísérletet lehetővé tették!