Oroszország hivatalosan is értesítette partnereit, hogy legalább 2024-ig folytatni kívánja az együttműködést a Nemzetközi Űrállomás működtetésében.

nemzetközi űrállomás

A döntés pontot tesz az ügy végére, hiszen eddig többen is kételkedtek abban hogy Oroszország folytatja a programot. Az utóbbi időben Oroszország és a nyugati államok viszonyának megromlása miatt az ISS-sel kapcsolatban is gyakorta elhangzottak. Mindamellett, a mostani döntés nem keltett különösebb meglepetést, mert – amint arról korábbi cikkünkben már beszámoltunk – az oroszok nem hivatalosan ugyan, de korábban is jelezték, hogy az ISS 2024-ig tartó közös fenntartásában gondolkodnak.

Most az Európai Űrügynökség részéről megerősítették, hogy a többi ISS partnerrel együtt hivatalos értesítést kaptak a Roszkoszmosztól az oroszok 2024-ig szóló kötelezettségvállalásáról. A NASA és a Kanadai Űrügynökség már korábban megtette a hasonló kötelezettségvállalást. Ezek után már csak az ESA és a Japán Űrügynökség kötelezettségvállalása hiányzik az együttműködés jelenlegi formában történő folytatásához. Az ESA egyébként még a 2020-ig szóló kötelezettségvállalással is adós, megfigyelők szerint azonban az erről szóló döntés csak a 2016 végén esedékes, következő miniszteri szintű Tanácsülésen születhet meg.

nemzetközi űrállomás

Tekintettel arra, hogy mind az ESA-nak, mind pedig a JAXA-nak saját laboratóriumi modulja van az ISS-en, ésszerű feltételezni, hogy előbb-utóbb mindkét űrügynökség meghozza a pozitív döntést a folytatásról. Az ESA részesedése az ISS fenntartásából 8,3%, amelyet azonban az európaiak nem pénzben, hanem természetben törlesztenek. Ennek legnagyobb tétele az elmúlt évtizedben az öt ATV teherűrhajó megépítése és indítása volt. Ez a program azonban befejeződött, ezért az ESA különös barterüzletet kötött a NASA-val. Ennek értelmében az ISS-hez történő hozzájárulását azzal törleszti, hogy az ATV technológiája felhasználásával beszáll az amerikai Orion űrhajó műszaki egységének fejlesztésébe, és ezt a NASA betudja az ISS hozzájárulásnak, jóllehet maga az Orion nem az ISS kiszolgálására készül.