A NASA csak 2019-ig finanszírozza infravörös űrtávcsöve küldetését. A műszer azonban még működik – érdemes továbbadni valakinek.

A NASA illetékesei fontolgatják, hogy a 2003 óta működő űrtávcső üzemeltetését egy kutatóintézetnek vagy akár egy magáncégnek is átadhatnák. A Spitzer küldetését eredetileg öt évre tervezték, később többször meghosszabbították, legutóbb tavaly: 2019-ig, így a távcső addig üzemben maradhat, amíg a 2018 őszén (vagy inkább 2019 elején) indítandó James Webb-űrtávcső (JWST) eléri végleges pályáját és befejeződik műszerei beállítása, kalibrálása.

A Nap körül keringő Spitzer azonban pályáján fokozatosan egyre távolabb kerül a Földtől, ami körülményesebbé teszi a kapcsolattartást. (A Spitzer került utolsóként pályára a NASA négy nagy csillagászati obszervatóriuma közül: Hubble, Compton, Chandra és Spitzer).

A Spitzert a Földet követő Nap körüli pályára állították, vagyis a Földéhez nagyon hasonló pályán, de bolygónknál valamivel lassabban kering a Nap körül. Emiatt fokozatosan lemarad a Földtől, mostanra a távolsága már meghaladja a 235 millió kilométert.

A távolság persze nem akadály, nagyobb probléma viszont, hogy a Földről nézve a távcső egyre közelebb látszik a Naphoz, ezért válik egyre nehezebbé a kommunikáció. Egyúttal a távcső egyre melegszik, mert a Föld felé irányított antennája a konfiguráció változása miatt egyre inkább a Nap felé fordul.